سخنان معاون اول رئیس جمهور در مراسم روز جهانی استاندارد | فیلم

اسحاق جهانگیری صبح امروز (سه شنبه) در مراسم روز ملی استاندارد تصریح کرد: بنگاه های تولیدی برای حضور قدرتمند در بازارهای داخلی کشور نیازمند تولید محصولاتی قابل رقابت هستند. زیرا بازار امروز کشور بازاری ایزوله و انحصاری نیست که بتوان هر کالایی را با هر قیمت و کیفیتی عرضه کرد و مردم مجبور به خرید آن باشند.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره اینکه اگر تولیدات بهتر و فضا مطلوب تر شود در سال های آینده قادر خواهیم بود اقتصاد کشور را با صادرات محصولات غیرنفتی اداره کنیم اظهار داشت: در دو سال گذشته تراز تجاری کشور مثبت بوده و میزان صادرات غیرنفتی از واردات بیشتر بود. ممکن است در شرایطی این تراز معکوس شود. ما باید به دوره ای برسیم که تجارت منهای نفت خاممان شرایط مثبت داشته باشد.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه شرایط اقتصادی کشور امروز در مسیر صحیحی قرار گرفته است از برخی نقدها که با بررسی وضعیت چند بنگاه ارایه شده و فضای اقتصادی کشور سیاه نشان داده می شود انتقاد کرد و گفت: متأسفانه در فضای رسانه ای نقدها با این نگاه بیان می شود و با درج چند خبر درباره چند بنگاه اقتصادی نتیجه گیری می کنند که وضع صنعت بهم ریخته یا اقتصاد کشور از بین رفته است. در حالی که در ایران چندصد هزار بنگاه صنعتی مشغول فعالیت هستند.
معاون اول رئیس جمهور افزود: در همه کشورهای پیشرفته نیز شاهد ورشکستگی برخی بنگاه های اقتصادی هستیم اما کسی نمی گوید که اقتصاد آنها از هم پاشیده و وضعیت نامطلوبی دارند.
دکتر جهانگیری با اشاره به جلسه روز گذشته اقتصاد مقاومتی و گزارش سازمان برنامه و بودجه کشور درباره مهمترین شاخص های کلان اقتصادی اظهار داشت: مهمترین دستاورد اقتصادی سال های اخیر بازگشت ثبات و آرامش به اقتصاد کشور بوده است.
وی با اشاره به اینکه از سال ۹۲ مهم ترین هدف گذاری دولت پیش بینی پذیر کردن اقتصاد برای فعالان اقتصادی به منظور کاهش ریسک فعالیت اقتصادی دانست و گفت: به فضل الهی یک ثبات قابل قبول در شاخص های کلان اقتصادی ایجاد شده است و فضا برای تعامل بین فعالان اقتصادی ایران با خارج از کشور فراهم شده است.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه در سال های گذشته ما مجبور بودیم ۲۲ میلیارد دلار از پول های کشور را در کشوری سپرده گذاری کنیم تا به پشتیبانی آن پول ۱۹ میلیارد دلار فاینانس جذب کنیم اظهار داشت: این اقدامات واقعاً عجیب و غیرقابل باور بود. خوشبختانه امروز ما فاینانس ها را تنها با یک برگ تضمین وزیر اقتصاد اخذ می کنیم.
دکتر جهانگیری با ابراز تأسف از اظهارات کسانی که بدون توجه به این واقعیات میزان جذب فاینانس در دولت تدبیر و امید را زیر سوال می برند گفت: در حال حاضر ۲۵ میلیارد دلار خط فاینانس جذب شده و چندین میلیارد دلار هم تفاهم نامه امضا شده و ما این میزان را تا وقتی که نهایی نشده اعلام نخواهیم کرد.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به قرارداد ۵ میلیارد دلاری شرکت توتال در زمینه نفت و گاز و تبادل ۴۰ میلیارد دلاری فناوری میان ایران و شرکت های خارجی گفت: رشد اقتصادی کشور بر اساس گزارش مرکز آمار ۹ درصد و بر اساس گزارش بانک مرکزی بیش از ۱۲ درصد بوده و اگر کسی به آمارهای مراکز رسمی کشور توجه ندارد بر اساس گزارش صندوق بین المللی پول بیش از ۱۲ درصد بوده است. البته عده ای این میزان رشد در سال گذشته را به خاطر افزایش درآمدهای نفتی می دانند اما در سه ماهه اول امسال نیز رشد اقتصادی به عدد ۷/۷ درصد رسیده است.
دکتر جهانگیری ادامه داد: رشد سرمایه گذاری خارجی که سال ها منفی بود در سه ماهه چهارم سال ۹۵ به بیش از ۶ درصد و در سه ماهه اول سال ۹۶ به بالای ۷ درصد رسید. تورم نیز که روند تک رقمی اش تداوم داشته و بر اساس آمارها بیش از ۷۰۳ هزار شغل در فصل بهار و ۷۹۵ هزار شغل در فصل تابستان ایجاد شده است.
وی تأکید کرد: صاحبنظران در همه کشورها بر اساس آمارهای رسمی اقتصاد کشور را تحلیل می کنند و نباید بر اساس ذهنیات در مورد اقتصاد کشوری را داوری کرد.
معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: ما برای حمایت از تولید داخلی کشور سال گذشته ۱۸ هزار میلیارد دلار و امسال ۳۰ هزار میلیارد دلار اختصاص دادیم تا واحدهای کوچک و متوسط و واحدهای نیمه تمام بخش خصوصی که بالای ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته اند از تسهیلات استفاده کنند. ما راهی جز این برای حمایت تولید داخلی نمی شناسیم راهی که منجر به اتصال تولیدکننده به بازار، دسترسی صنایع به منابع داخلی و حل مسائل درونی بنگاه ها می شود.
دکتر جهانگیری افزود: ما شعار تولید و اشتغال را که شعار امسال بود در سرلوحه کار دولت قرار داده ایم و معتقدیم در این زمینه اقدامات خوبی انجام داده ایم که توانسته اقتصاد ایران را مقاوم تر کند.
معاون اول رئیس جمهور به شوک کاهش قیمت نفت در سال ۹۴ اشاره کرد و گفت: صاحبنظران اقتصادی می دانند که چنین اتفاقی می توانست تمام شاخص های اقتصادی را بر هم بریزد اما آیا کسی در کشور این کاهش قیمت را احساس کرد؟ این نشان می دهد که اقتصاد کشور مقاوم شده البته نه کامل، بلکه به سمت مقاوم شدن حرکت کرده است.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه چندین ماه است که درباره سخنرانی رئیس جمهور آمریکا تبلیغ می شود که ترامپ استراتژی جدیدی در خصوص ایران بیان خواهد کرد گفت: انتظار این بود که این سخنان از سوی رئیس جمهوری آمریکا بتواند پیش از اجرایی شدن به لحاظ روانی آثار خود را در اقتصاد ایران بگذارد اما اینگونه نشد .
وی گفت: ترامپ با بدترین لحن، توهین آمیزترین واژه ها و سخیف ترین کلمات علیه ایران صحبت کرد. برخی ها پیش از این سخنان می گفتند اگر او برجام را پاره کند قیمت ارز نجومی خواهد شد اما چرا اینگونه نشد و اتفاقی نیفتاد؟ چرا بازار سرمایه که سریع تر از سایر بخش ها از این تحولات متأثر می شود واکنشی نشان نداد؟
فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی تصریح کرد: زیرا ملت ایران به آینده امیدوار بود. ملت ایران به توان دولت برای عبور از شرایط سخت باور داشت و می دانست که این دولت می تواند کشور را اداره کند. ملت ایران دستپاچه نشد و بی اعتنایی کرد. آمریکایی ها باید یاد بگیرند و بدانند با چه ملتی طرف هستند.
دکتر جهانگیری گفت: نه تنها در داخل ایران کسی پولش را از بانک ها برای خرید ارز و طلا خارج نکرد حتی در سطح جهانی نیز این سخنان تأثیر نداشت و قیمت نفت یک سنت هم جابجا نشد. دنیا هم به سخنان رئیس جمهور آمریکا بی اعتنایی کرد.
معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: ما توانستیم از ایران چهره ای قدرتمند در دنیا ترسیم کنیم. چهره ای واقعی از توان دولت، ملت و حاکمیت ایران.
دکتر جهانگیری در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه توجه به استاندارد و انتخاب و زبان معیار کشور برای امروز کشور و جهان ضروری است، گفت: استاندارد نه تنها برای صنعت بلکه برای اقتصاد، علم، فرهنگ و حتی سیاست کشور لازم است.
معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: هر عاملی که باعث پیشرفت کشور است به استاندارد نیاز دارد. باید در این زمینه آگاهی مردم از معیارهای استاندارد نیز افزایش یابد تا از حقوق خود دفاع کرده و آن را مطالبه کنند. نمی توان در اندیشه توسعه کشور باشیم اما توسعه به معنی ارتقاء زندگی آحاد ملت را فراموش کنیم.
دکتر جهانگیری بر ارتقای بهره وری در نهادهای تصمیم¬ گیر تأکید کرد و گفت: باید استاندارد را در همه سطوح تصمیم گیری از سطح سیاسی و حاکمیتی تا سطح اقتصادی و اجرایی توسعه بدهیم تا مردم برون داد این تصمیم ها را در ارتقای زندگی خود ببینند.
معاون اول رئیس جمهور گفت: نباید صرفاً به آمار کمی و برگزاری جلسات بسنده کنیم. برای مقابله با فساد، رانت خواری، تملق و قانون گریزی در همه حوزه ها باید به فلسفه، مبانی و کاربرد استاندارد توجه کنیم.
دکتر جهانگیری در ابتدای این جلسه به همه دست اندرکاران و مسئولین سازمان استاندارد و نیز واحدهای موفق و نمونه که لوح و نشان استاندارد کسب کردند تبریک گفت.
پیش از سخنان معاون اول رئیس جمهور وزیر صنعت، معدن و تجارت، رشد و توسعه کشور را بدون توجه به استاندارد غیرممکن توصیف کرد و با بیان اینکه سازمان ملی استاندارد ایران در چهار سال گذشته گام های بلندی در اجرای وظایف محوله برداشته است گفت: واحدهای صنعتی و تولیدی کشور برای دستیابی به بازارهای جهانی نیازمند به استاندارد هستند و باید به این موضوع از دریچه سرمایه گذاری نگاه کنند.
وی ایمنی را مهمترین شرط تولید کالا و خدمات دانست و گفت: به مردم ایران قول می دهیم در این خصوص نهایت مساعی خود را به کار گیریم و با هیچکس تعارف نداشته باشیم.
همچنین در این جلسه رئیس ساز مان ملی استاندارد ایران با اشاره به اهمیت موضوع استاندارد در جهان و ضرورت مدون سازی قوانین برای تولید ارایه خدمات و فرآیندسازی تصریح کرد: فعالیت های این سازمان بر افزایش کیفیت کالا و خدمات داخلی متمرکز شده به طوری که در حال حاضر بیش از هزار کالای تولید داخل ملزم به رعایت استاندارد اجباری هستند.
وی فعالیت های این سازمان در تطبیق استاندارد با صنایع و مراکز مرتبط با انرژی، هوای پاک، غذا و تولیدات ارگانیک و بازرسی ها به منظور ایمنی و سالم سازی محیط زندگی مردم را برشمرد و گفت: تمام دستگاه ها باید مطابق مصوبات شوراهای عالی کشور در خصوص تولیدات و نشان ها نظیر نشان “حلال” عمل کنند تا از موازی کاری پرهیز شود.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی دولت

(۲۲۰)


220
بازدیدها