رئیس جمهوری: از انتقادات استفاده خواهیم کرد | فیلم

حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی در نخستین گفت‌وگوی تلویزیونی خود پس از آغاز به کار دولت دوازدهم با بیان اینکه برای استفاده از بانوان و جوانان مصوبه‌ای توسط رئیس هیات دولت به وزرا ابلاغ شده است، اظهار کرد: همچنین در ابلاغیه‌ای از سوی رئیس‌جمهور به وزرا ابلاغ شده که ما این مصوبه را به همه وزرا نیز داده‌ایم و قرار است از همه ظرفیت‌های بانوان، جوانان و اهل سنت در دولت استفاده شود همانطور که در دولت قبلی برخی از معاونین وزرا یا معاونین استانداری‌ها، فرمانداری‌ها نیز از اهل سنت بوده‌اند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا در جریان انتخاب وزرای کابینه سهم‌خواهی‌های جریان‌های سیاسی نیز دخیل بوده است، یا نه اظهار کرد: اولا ما از تمامی عزیزانی که نسبت به ترکیب وزرای کابینه انتقاداتی داشتند تشکر می‌کنیم و از این انتقادات استفاده خواهیم کرد. البته شاید در برخی موارد انتقادها دقیق نباشد اما مردم باید نسبت به همه قوا آزاد باشند که انتقاد کنند.

روحانی ادامه داد: اینکه گفته می‌شود من برای انتخاب اعضای کابینه تحت فشار بوده‌ام درست نیست. شاید نظر گروه‌ها و جناح‌ها این بود که از فلان فرد در فلان وزارتخانه استفاده شود اما اینکه من به خاطر رضایت آن جریان‌ها و تحت فشار قرار گرفتن از سوی آنها کسی را برای وزارتخانه‌ای انتخاب کرده باشم، درست نیست.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در راستای انتخاب اعضای کابینه با هر سه فراکسیون مجلس، گفت‌وگوها و مشورت‌هایی انجام دادم، اظهار کرد: معتقدم اصل مشورت درست است اما اینکه جناح‌ها بخواهند سهم‌خواهی بکنند نیز حرف نادرستی نیست. به هر حال طبیعی است که جریان‌ها بخواهند افرادی که از لحاظ فکری وابسته به آنها هستند در کابینه باشند ولی دولت دوازدهم مانند دولت یازدهم فراجناحی است و در عین حال همه وزرا هم معتقد به اصولند و هم خواهان اصلاحات هستند و هم معتدل هستند ولی ما مسائل جناحی را برای انتخاب وزرا به عنوان یک اصل قرار نداده‌ایم.

(۹)