آموزش درست کردن دسر پاناکوتا انبه به همراه ژله | فیلم

مواد لازم مقدار

ژلاتین (بدون طعم و مزه)        ۴ قاشق چای­خوری

شیر کم چرب (۱%) ۲ و یک چهارم پیمانه

شکر        ۶ قاشق سوپ­خوری

ماست یونانی (کم چرب یا بدون چربی)   ۱۸۰ میلی لیتر

وانیل        یک قاشق چای­خوری

انبه تازه یا کنسروی (خرد شده)               یک پیمانه (حدود ۲۴۰ گرم)

آب لیمو شیرازی      یک قاشق چای­خوری

برش لیمو سنگی      در صورت تمایل

 

طرز تهیه دسر پاناکوتا با ژله انبه  :

 

برای تهیه دسر خوشمزه پاناکوتا ۳ قاشق چای­خوری ژلاتین را روی ۳ قاشق سوپ­خوری آب سرد در ظرف مناسبی ریخته و به مدت ۵ دقیقه کنار بگذارید تا آب جذب شده و ژلاتین نرم شود. یک دوم پیمانه شیر و ۴ قاشق سوپ­خوری شکر را در شیرجوش کارال روی حرارت متوسط قرار داده و هم بزنید تا شکر حل شود و شیر بخار کند. سپس ظرف را از روی حرارت بردارید و ژلاتین نرم شده را اضافه نموده و مخلوط کنید تا ژلاتین حل شود. اجازه دهید کمی خنک شود، یک و سه چهارم پیمانه شیر باقی مانده، ماست و وانیل را اضافه و مخلوط کنید. یک چهارم پیمانه از این مخلوط را در ۶ لیوان سرو (به حجم ۱۸۰ میلی لیتر) بریزید. مخلوط ماست باقی مانده را در مجاورت دمای محیط قرار دهید.

 

لیوان ها را حدود ۴۵ دقیقه در یخچال قرار دهید تا مخلوط داخل آنها سفت شود.

 

در این فاصله یک قاشق چای­خوری ژلاتین باقی مانده را با یک قاشق سوپ­خوری آب سرد مخلوط کرده و حدود ۵ دقیقه کنار بگذارید تا آب جذب شده و ژلاتین نرم شود.

 

تکه­ های انبه، آب لیمو شیرازی، ۲ قاشق سوپ­خوری شکر باقی مانده و یک چهارم پیمانه آب را در مخلوط کن یا غذا ساز با هم ترکیب کنید تا به صورت صاف و یکدست در آیند. مخلوط به دست آمده را در شیرجوش کارال روی حرارت متوسط گرم کنید. سپس آن را از روی حرارت برداشته و ژلاتین نرم شده را اضافه و مخلوط کنید تا ژلاتین حل شود.

 

حدود ۲ قاشق سوپ­خوری از مخلوط انبه را روی مخلوط خنک شده در هر لیوان بریزید و حدود ۴۵ دقیقه در یخچال قرار دهید تا مخلوط انبه سفت شود. مخلوط ماست کنار گذاشته شده را آنقدر با همزن بزنید تا صاف و یکدست شود. سپس آن را در لیوان­ ها روی مخلوط انبه بریزید و حدود ۴۵ دقیقه در یخچال قرار دهید تا لایه آخر نیز سفت شود (می­توانید حدود ۸ ساعت قبل از سرو در یخچال قرار دهید). در صورت تمایل روی آنها را با برش­ های لیمو سنگی و تکه­ های انبه تژئین کنید.

(۱۰۳۹)