رئیس جمهور در نشست خبری نیویورک: دزدی بین المللی آمریکا را محکوم می کنیم + فیلم

رئیس جمهور در نشست خبری نیویورک: دزدی بین المللی آمریکا را محکوم می کنیم

خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) نیز از رئیس جمهوری پرسید: شما در سخنرانی امروز در مجمع عمومی سازمان ملل متحد از آمریکا و عربستان سعودی خواستید که رفتار گذشته و خسارت هایی که وارد آوردند را جبران کنند؛ شما چه وجوه مشترکی بین موضع گیری های بین آمریکا و عربستان می بینید؟

دکتر روحانی در پاسخ گفت: البته در سخنرانی من دو موضوع متفاوت مطرح شد؛ وجه مشترکش تخلف از قوانین و مقررات بین المللی و تعهدات و اصول اخلاقی است؛ این وجه مشترکش است. اما در عین حال در مسأله آمریکا، آنچه ما از آمریکا در این سخنرانی خواستیم و تأکید کردیم، اینکه آمریکا به تعهدات بین المللی خودش باید عمل کند.

«موضوع برجام یک موضوع دوجانبه نیست که بین ایران و آمریکا باشد، یک موضوع چند جانبه است؛ چون در شورای امنیت سازمان ملل به تصویب رسیده، یک تعهد بین المللی محسوب می شود و آمریکا باید دقیقاً به تعهدات خودش برابر آنچه در برجام آمده بدقت عمل کند.»

وی ادامه داد: البته یک موضوع دیگری هم در سخنرانی بود و آن، دست اندازی آمریکا به اموال ایران بود که برای آمریکایی ها بسیار خطرناک است؛ کاری که انجام دادند و آن اینکه اموالی که از آن بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بوده به بهانه های واهی آن را تصرف کردند و یک مسأله بسیار عجیبی در حقوق آمریکا اتفاق افتاده و آن اینکه کنگره آمده به طور مستقیم در یک کیس دادگاهی، وارد عمل شده و قانون گذرانده.

«به نظر من در کمتر کشوری ما سراغ داریم که تفکیک قوا را پذیرفته باشند و قوه مقننه آن کشور بیاید در رأی دادگاه مداخله کند؛ بسیار کار عجیب و غریبی بود که در آمریکا انجام گرفت و البته ما این دست اندازی را به عنوان یک دزدی بین المللی محکوم می کنیم؛ ما در دادگاه لاهه شکایت بردیم و حتماً این شکایت را دنبال می کنیم و به اعتقاد من آمریکا را محکوم خواهیم کرد در این دادگاه و این پول را با سودش از آمریکا پس خواهیم گرفت. اما در عین حال کار بسیار نادرستی آمریکا انجام داده، به دلیل اینکه در مسائل بانکی و سپرده ها و اسناد و موارد بانکی از اوراق بهاداری که در دنیا وجود دارد و در بانک های مختلف مورد معامله قرار می گیرد؛ اگر قرار باشد یک کشوری بخواهد با دادگاه های داخلی و مقررات داخلی خود با این مسأله برخورد کند، آن وقت یک ناامنی بزرگی در مسائل بانکی و مالی به وجود می آید. این دو مساله ای بود که درخصوص آمریکا بود.»

(۱۴۷)