برنامه های رئیس جمهور ایران در نیویورک + فیلم

برنامه های رئیس جمهور ایران در نیویورک

رئیس جمهوری اسلامی ایران روز سه شنبه به وقت محلی، برای شرکت در هفتاد و یکمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، وارد نیویورک شد و در فرودگاه جان اف کندی ، مورد استقبال سفیر و کارکنان دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل قرار گرفت.

دیدار و گفت و گو با شماری از مقامات ارشد کشورهای جهان، نشست با نخبگان سیاسی و اقتصادی و ملاقات با رهبران ادیان الهی در کنار سخنرانی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل، از جمله برنامه های فشرده حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی  در سفر به نیویورک  است.

رئیس جمهوری پیش از سفر به نیویورک، دیداری رسمی از کوبا داشت و با فیدل کاسترو رهبر انقلاب کوبا  و رائول کاسترو رئیس جمهوری این کشور  دیدار و گفت وگو کرد. در نشست مشترک هیاتهای عالیرتبه ایران و کوبا به ریاست روسای جمهوری دو کشور، راههای توسعه بیش از پیش همکاری های تهران – هاوانا  مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

دکتر روحانی در نخستین مرحله از سفر خود به قاره آمریکا نیز در هفدهمین اجلاس سران کشورهای جنبش غیر متعهد در جزیره مارگاریتا ونزوئلا شرکت کرد و ضمن سخنرانی در این اجلاس و تبیین مواضع جمهوری اسلامی ایران، با شماری از مقام های ارشد کشورهای شرکت کننده در این نشست گفت وگو و تبادل نظر کرد.

رئیس جمهوری در فرودگاه نیویورک در گفتگویی کوتاه با خبرنگاران؛ عید سعید غدیر را به همه شیعیان و مسلمانان تبریک گفت و اظهار داشت: در جریان این سفر ضمن سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در جمع نخبگان اسلامی و سیاسیون سخنرانی و با شماری از سران کشورهای شرکت‌کننده در مجمع عمومی دیدار و گفتگو خواهم داشت. اقای ظریف وزیر امور خارجه کشورمان نیز در تمام این دیدارها با رییس جمهور همراهی خواهد کرد.

دیدار های دو جانبه با مقامات سوئد، اسلونی ،بلغارستان ،عراق، نروژ، ژاپن، پاکستان و همچنین دیدار با بان کی مون دبیرکل سازمان ملل و حضور دریک نشست کارشناسی با حضور اندیشمندان از جمله دیگر برنامه های رییس جمهور خواهد بود.

روزهای آینده در سازمان ملل روزهای پرکار سیاست خارجی ایران خواهد بود.

سخنرانی رئیس جمهور کشورمان در نشست مجمع عمومی سازمان ملل برخلاف سال‌های گذشته که در روز افتتاحیه و یا روز بعد انجام می شد ام در هفتاد ویکمین نشست سخنرانی روحانی به سومین روز موکول شده است.

هفتاد و یکمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد عصر امروز (سه شنبه) با سخنرانی بان کی مون دبیر کل این سازمان افتتاح شد.

بر اساس برنامه اعلام شده ۳۶ نفر از سران و مقامات کشورهای مختلف از جمله روسای جمهور آمریکا، فرانسه، برزیل، ترکیه و نخست وزیران انگلیس، ایتالیا و… در روز نخست به ایراد سخنرانی می پردازند.

این درحالی است که سخنرانی دکتر حسن روحانی بر خلاف روال گذشته در روز سوم تعیین شده درحالی که با توجه به تجربه های سال های قبل معمولا سخنرانی رئیس جمهور ایران در روزهای نخست یا دوم انجام می شد اما در هفتاد و یکمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی دکتر روحانی به روز سوم یعنی روز پنجشنبه موکول شده که شاید در این برهه زمانی سران کشورهای مهم این نشست و حتی نیویورک را ترک کرده باشند.

گفتنی است، سخنرانی دکتر حسن روحانی در سه دوره گذشته نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در روزهای نخست و یک بار هم در روز دوم انجام شده بود. بر این اساس سخنرانی رئیس جمهور در هفتادمین نشست در روز نخست، شصت و نهمین نشست در روز دوم و شصت و هشتمین نشست در روز نخست برگزار شده بود.

 

(۶۸)


68
بازدیدها