جنگ اقتصادی واشنگتن و پکن اوج گرفت | فیلم

این روزها آمریکایی‌ها با خبرند که چینی‌ها در رایزنی‌های متعدد با اروپایی‌ها از آنها می‌خواهند که اختلافاتشان را با پکن کنار بگذارند و در قبال واشنگتن یک تیم متحد را تشکیل دهند.

پس از افزایش فشارهای تجاری و اقتصادی آمریکا در در ماه آوریل به پکن، فهرستی از کالاهایی که چین از کشورهای مختلف خریداری می‌کند و می‌تواند با کالاهای آمریکایی جایگزین شود، ارائه شد. این فهرست شامل کالاهایی مانند نفت، محصولات نفتی، گاز طبیعی مایع، گوشت، طیور و دانه سویا بوده  است. طبق گفته خزانه‌داری آمریکا، توسعه و افزایش عرضه انرژی به چین سالانه ۵۰ تا ۶۰ میلیارد دلار را برای آمریکا به همراه خواهد داشت. همین‌طور معامله محصولات کشاورزی که در سال ۲۰۱۷ برابر با ۱۹.۶ میلیارد دلار بوده ۲ برابر خواهد شد.

لذا با توجه به این افزایش فشارها، شرکای سابق چین نیز که از قبل با این کشور تبادلات تجاری داشتند مانند اتحادیه اروپا، استرالیا، برزیل و آرژانتین نیز تحت فشار قرار می گیرند که کالاهای آمریکایی جایگزین کالاهای آنها می گردد با این اوصاف آمریکا، پکن را وادار به خرید ۲۰۰ میلیاردی از آمریکا کرد و همچنین از این طریق ابزاری برای تحت فشار قراردادن کره شمالی استفاده می کند یعنی افزایش قدرت و البته نفوذ آمریکا در شرق آسیا.

در ادامه زیاده خواهی و البته افزایش قدرت تجاری در آمریکا که منتهی به افزایش قدرت سیاسی آمریکا شده افزایش فشار به اروپا از طریق افزایش تعرفه‌های وارداتی برخی کالاها از اروپا به دنبال، سیاست‌های ترامپ با شعار اول آمریکا (شعار انتخاباتی ترامپ)، سرآغاز جنگی جهانی در حوزه‌ی تجارت بین‌الملل را به وجود بیاورد چراکه با خروج آمریکا از برجام و افزایش فشار به ایران برای از بین بردن حکومت حاکم بر ایران را، از طریق ابزار تجاری برکشورهای اروپایی که مجبور به تبعیت سیاسی و امنیتی از راهبردهای کاخ سفید نماید.

(۴۷)