آغاز مرحله‌ای تازه از جنگ تجاری اتحادیه اروپا و آمریکا | فیلم

مهلت یک ماهه اروپا و آمریکا برای مذاکره برسر تعرفه های گمرکی واردات فولاد و آلومینیوم به آمریکا ارو به اتمام رسیده است اما آنگونه که از محافل اروپایی به گوش می رسد گفتگوهای دو طرف در این خصوص بی نتیجه مانده است. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا پیش از این با دادن مهلت یک ماهه اروپا را تهدید کرده بود از اول ماه ژوئن تعرفه های گمرکی واردات فولاد و آلومینیوم را به ترتیب ۲۵ و ۱۰ درصد افزایش خواهد داد.

واکنش اتحادیه اروپا 

اتحادیه اروپا اعلام کرد به تصمیم آمریکا در اعمال تعرفه گمرکی بر فولاد و آلومینیوم پاسخ قاطع خواهد داد.

کمیسیون اروپا اعلام کرد در مقابل تصمیم آمریکا در اعمال تعرفه گمرکی بر فولاد و آلومینیوم وارداتی با مبداء اروپا پاسخ محکم خواهد داد. علاوه بر اقدامات تلافی جویانه، اتحادیه اروپا در نظر دارد به سازمان جهانی تجارت نیز متوسل شود. ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا در جریان یک سخنرانی در بروکسل گفت:امروز یک روز بد برای تجارت جهانی است. ما به سرعت روندی را در سازمان جهانی تجارت آغاز خواهیم کرد و تا چند ساعت آینده اقدامات متقابل را اعلام خواهیم کرد. این موضوع کاملا غیر قابل قبول است که یک کشور به صورت یکجانبه در زمینه تجارت جهانی اقدامات یک سویه اتخاذ و اعمال کند.

واکنش مکرون به اقدامات یکجانبه آمریکا

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه از اقدام آمریکا در اعمال تعرفه های گمرکی بر واردات فولاد و آلومینیوم از اتحادیه اروپا ابراز تاسف کرد و آن را تصمیمی غیر قانونی و اشتباه دانست.

وی پس از نشستی در الیزه افزود:از این تصمیم آمریکا متاسفم و ما باید موضعی اروپایی را که در چارچوب حقوق بین الملل قرار داشته باشد اتخاذ کنیم. این تصمیم با حقوق تجارت بین الملل سازگاری ندارد …یعنی غیرقانونی است.»

مکرون ادامه داد:در مسئله آب و هوایی نیز دونالد ترامپ در بی اثر کردن توافق پاریس شکست خورد چرا که ما فورا اقدام کردیم. درباره ایران و مسئله خروج آمریکا از برجام نیز ما با جدیت تلاش می کنیم ، ما قصد داریم موضعی اروپایی در پیش بگیریم … برای ایستادگی تلاش می کنیم، نه پرداخت هزینه بی ثباتی. در مسئله تجارت نیز اروپا اقدام خواهد کرد.

رئیس جمهور فرانسه گفت: فکر می کنم این تصمیم از چند جهت اشتباه بوده است چرا که در بدترین حالت به عدم تعادل بین المللی منجر می شود؛ یعنی از طریق خرده فروشی و ایجاد اقتصاد و تجارت ملی. ملی گرایی جنگ است. این همان چیزی است که در دهه ۳۰ رخ داد.

وی ضرورت حل همه مسائل مورد مناقشه را با صراحت کامل از طریق نشست آتی گروه هفت در اوایل ژوئن در کانادا خواستار شد.

مکرون افزود:« نباید نشست گروه هفت به گونه ای برگزار شود که گویی اتفاقی رخ نداده است. وی اصلاحات ریشه ای در سازمان تجارت جهانی را خواستار شد.

واکنش وزیر خارجه فرانسه

ژان-ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه نیز به تصمیم ترامپ برای اعمال این قانون حمله کرد و گفت:این اقدامی شدید و غیر قابل قبول است. این قانون قویترهاست اما زندگی مردم و روابط بین الملل قانون قویترها نیست، روابط بین الملل غرب وحشی نیست. متاسفانه آنچه “اول آمریکا” نامیده می شود، آمریکای تنها است.

واکنش وزارت تجارت فرانسه

ژان باتیست لوموین مشاور وزیر تجارت فرانسه نیز اعلام کرد تعرفه های تجاری آمریکا در مورد صادرات فلزات اروپا غیر قابل توجیه است و با واکنش حساب شده و متناسب اتحادیه اروپا روبرو خواهد شد.

وی افزود فرانسه و اتحادیه اروپا البته این اقدامات را رد می کنند. ما در حال آماده شدن برای اجرایی کردن اقدامات حفاظتی و متوازن کننده هستیم. چون اجازه نخواهیم داد اقدامات غیرقابل توجیه بی پاسخ بماند. من خوشحالم که اتحادیه اروپا متحد است.

واکنش وزیر خارجه آلمان به اقدامات ضد اروپایی آمریکا

وزیر اقتصاد آلمان اعلام کرد تصمیم آمریکا درخصوص اعمال تعرفه بر واردات فولاد و آلومینیوم از کانادا ، اتحادیه اروپا و مکزیک برخلاف قوانین بین المللی است.

اولاف شولتز افزود: امروز روز خوبی برای روابط دو سوی اقیانوس اطلس نیست.

وی با تاکید بر اهمیت حمایت از یک نظام مبتنی بر قانون برای تجارت آزاد تصریح کرد: این تصمیم یکجانبه غلط است و به اعتقاد من مغایر با قوانین بین المللی است. اتحادیه اروپا در این مورد قاطعانه و عاقلانه واکنش نشان خواهد داد. اتحادیه اروپا آماده است تا در مورد تعرفه ها بطور کلی با آمریکا مذاکره کند اما فقط وقتی که واشنگتن مستثنی شدن دائم از تعرفه های فولاد و آلومینیوم را به اروپا اعطا کند.

منبع: صدا و سیما

(۷۱)