روسیه پیش نویس قطعنامه آمریکا و متحدانش درباره سوریه را وتو کرد | فیلم

روسیه قطعنامه پیشنهادی غرب در زمینه حمله شیمیایی انجام شده در دوما را وتو کرد. واسیلی نونزیا، نماینده روسیه بعد از رای گیری درباره این قطعنامه در این نشست گفت: پیش‌نویس ارائه شده از سوی آمریکا، تلاشی برای منحرف کردن افکار عمومی و گامی دیگر به سوی تقابل است. آمریکا می‌خواهد ساز و کار پیشین را که عروسک خیمه‌ شب بازی مخالفان دمشق بود، احیا کند.

وی اضافه کرد: سوال من این است که اصلا چرا می‌خواهید تحقیق کنید؟ شما که از حالا نتیجه را مشخص کرده‌اید. شما نمی‌خواهید حقیقت را بدانید، بلکه مدت‌هاست که دنبال بهانه‌ای برای حمله بوده‌اید.

وی تاکید کرد که پارسال هم دقیقا همین مسیر طی شد و شما(غرب) با همین بهانه به سوریه حمله موشکی کردید. این بار هم کلاه سفیدها بهانه لازم را در اختیار شما قرار دادند.

نیکی هیلی، نماینده آمریکا هم در این نشست گفت: این کشور هفته‌هاست که برای ایجاد ساز و کاری برای تحقیق درباره حملات شیمیایی در سوریه تلاش می‌کند و پیش‌نویس امشب بر اساس پیشنهادات کشورهای مختلف تنظیم شده است.

ما ژائو نماینده چین نیز در این نشست گفت که پکن هرگونه استفاده از زور را به ویژه در روابط بین الملل رد میکند.

ولادیمیر چیزوف، نماینده روسیه در اتحادیه اروپا گفت که مسکو نسبت به هرگونه اقدام نظامی توسط آمریکا و متحدانش علیه سوریه هشدار داده است.

الکساندر زاسیپکین سفیر روسیه در بیروت نیز گفته که اگر آمریکا علیه سوریه اقدام نظامی کند مسکو به آن پاسخ خواهد داد.

چیزوف افزود: مسکو به نمایندگان آمریکا چه به صورت علنی و چه به صورت خصوصی و از طریق کانالهای نظامی در زمینه عواقب جدی حمله به دمشق هشدار داده است.

وی تاکید کرد که اقدام نظامی احتمالی آمریکا در واکنش به حمله شیمیایی صورت گرفته در دوما پاسخ سختی خواهد گرفت که هرگز اتفاق نیفتاده است.

(۴۹)