سعد حریری در مراسم جشن سالروز استقلال لبنان شرکت کرد | فیلم

در این مراسم مقام های عالی دیگر لبنان از جمله «میشل عون» رئیس جمهوری و «نبیه بری» رئیس پارلمان نیز حاضر شده اند. وزیران، نمایندگان پارلمان و مقام های کشوری و لشکری لبنان از جمله ژنرال «جوزف عون» فرمانده ارتش نیز در مراسم روز استقلال شرکت کردند.
لبنان در ۲۲ نوامبر ۱۹۴۳ میلادی پس از سال ها توانست از قیمومیت فرانسه خارج شود و اعلام استقلال کند. در مراسم هفتاد و چهارمین سالگرد استقلال لبنان، ده ها سفیر و دیپلمات های مقیم بیروت از جمله «محمد فتحعلی» سفیر ایران شرکت کردند.
این مراسم با رژه نیروهای ارتش لبنان همراه است. ارتش نماد استقلال و حاکمیت ملی در این کشور است و تمامی جریان های سیاسی بر ضرورت قدرتمند بودن آن تاکید می کنند. مراسم عید استقلال لبنان امسال بیش از هرچیز تحت الشعاع تحولات مرتبط با استعفای سعد الحریری از نخست وزیری برگزار شده است. سعد الحریری روز شنبه (۱۳ آبان-۴ نوامبر) در حالی که در عربستان سعودی بود از سمتش کناره گیری کرد.
مقام های لبنانی از جمله «میشل عون» رئیس جمهوری لبنان استعفای او را زیر فشار عربستان دانستند. عون به تصریح گفت که نخست وزیر لبنان در ریاض در بازداشت است و این مساله اقدام خصمانه علیه لبنان است.
به دنبال اجماع ملی در لبنان، مقام های این کشور یک رشته تماس ها و دیدارهایی را با مقام ها و دیپلمات های کشورهای دیگر ترتیب دادند که نقش مهمی در همراهی این کشورها با موضع لبنان داشت. سرانجام با پادرمیانی فرانسه، سعد الحریری شنبه گذشته پس از دو هفته حضور در ریاض به پاریس رفت و سرانجام سه شنبه شب به بیروت بازکشت. الحریری پیش تر گفته بود که در مراسم روز استقلال لبنان حضور پیدا خواهد کرد.
برخی منابع خبری گزارش داده اند که قرار است پس از مراسم استقلال نشستی سه جانبه بین عون، الحریری و بری برگزار شود.سعد الحریری پیش تر گفته بود که وی قرار است استعفایش را تقدیم رئیس جمهوری لبنان کند.

منبع : ایرنا

(۱۷)