توانایی های خارق العاده دختر نوجوان با چشمان بسته | فیلم

نشریه ایتالیایی«notizie.delmondo» فیلمی از یک دختر ۱۱ ساله به نام دیپتی ریگمی اهل نپال منتشر کرده است که او را با چشمان بسته در حال تشخیص رنگ اشیا از طریق رایحه آنها نشان می‌دهد. محققان تا این لحظه هیچ توضیح علمی برای توانایی عجیب دختر نوجوان پیدا نکرده اند. از نظر این دختر هر شئ بوی منحصر به فردی دارد که با رایحه اشیاء دیگر کاملا متفاوت است. گرچه دانشمندان دلیل خاصی برای قابلیت ویژه این دختر نیافته اند، برخی از آنها معتقدند توانایی او از یک شرایط خاص عصب شناختی به نام «Synesthesia :حس آمیزی» سرچشمه می گیرد که باعث نوعی همپوشانی بین حس های مختلف صورت می گیرد.

به عنوان مثال در حالتی خاص حس بینایی موجب تحریک حس بویایی شده یا حتی بالعکس!اما محققان دیگر این فرضیه را رد کرده اند زیرا به گفته آنها اکثر افرادی که در چنین حالت خاص عصب شناختی قرار داشته اند و تحت نظر دانشمندان بوده اند، هیچ کدام توانایی تشخیصشان با این دختر برابری نمی کند.

کار عجیب دیگری که دیپتی انجام می‌دهد، خواندن متون مختلف با چشمان بسته است. این دختر معتقد است توانایی عجیبش هدیه ای از سوی خداوند است و او باید با تقویت خود در این زمینه راهی برای کمک به نابینایان نیز پیدا کند.

(۲۵۴)