سخنرانی های تد؛ادوارد اسنودن: چگونه اینترنت را پس بگیریم | فیلم

ویدئویی از مجموعه سخنرانی های تد. ادوارد اسنودن توسط ربات های مخابراتی، در TED2014 ظاهر می شود و در مورد آزادی و مراقبت از اینترنت صحبت می کند. او نشان می دهدکه حق حریم خصوصی داده ها، یک مسئله حزبی نیست، اما نیاز به یک تجدید نظر اساسی وجود دارد بخاطر نقش اینترنت در زندگی ما – و قوانینی که از آن محافظت می کنند . “حقوق شما مهم هستند،” او می گوید، “چون شما هرگز نمیدانید که چه وقت به این حقوق نیاز دارید.” مصاحبه کریس اندرسون، با مهمان ویژه تیم برنرز لی.

 ادوارد اسنودن | تگ

ادوارد اسنودن” متولد ۲۱ جنوری  ۱۹۸۳ در ایالت کارولینای شمالی است. وی قرار دادی آژانس امنیت ملی ایالات متحده و قبل از آن در استخدام سازمان اطلاعات مرکزی امریکا (سیا) بود. اسنودن با افشای اطلاعات محرمانه درباره برنامه های وسیع جاسوسی و شنود از سوی دولت امریکا، به یک باره به شهره هرشهر ودیار بدل شد.

اسنودن اولین مدارک خود را درباره جاسوسی ایالات متحده از اینترنت و شنود مکالمات شهروندان دیگر کشورها، برای اولین بار در نشریه گاردین انگلیس به انتشار رساند. وی این اسناد را به خبرنگار این روزنامه به نام “گلن گرینوالد” تحویل داده و سپس متعاقب گریز او از هاوایی به هنگ کنگ، این اسناد منتشر شد.

اسنودن در این مدارک، از برنامه های مخفی دولت آمریکا برای جاسوسی از اینترنت و شنود مکالمات تلفنی پرده برداشته و جزئیات پروژه محرمانه آژانس امنیت ملی ایالات متحده را با نام “پریزم” افشا کرد.

 ادوارد اسنودن | تگ

انتشار این اسناد همچون یک بمب خبری، افکار عمومی جهانیان را تکان داد. اسنودن هدف از انتشار این اسناد را اطلاع رسانی به عامه مردم از اقداماتی که به نام آن ها، علیه خودشان به کار می رود، اعلام نمود.

همزمان با این افشاگری ها، مقامات کاخ سفید واکنش سختی نشان داده و خواستار تعقیب قضایی وی شدند. در ۱۴جنوری  ۲۰۱۳، محکمه کل آمریکا با ارائه شکایتی، اسنودن را به سرقت اموال دولت ایالات متحده و افشای غیر مجاز اسناد محرمانه دولتی متهم کرد.

دولت امریکا از دیگر کشورها خواست تا وی را به این کشور مسترد نمایند اما اسنودن با مشورت وکلای ویکی لیکس، تصمیم به ترک هنگ کنگ گرفته و به روسیه سفر کرد.وی در حال حاضر در روسیه به سر می برد

 

 

(۹۳)