جدیدترین تحولات مسکن تهران+ قیمت

در فروردین ماه ۹۵ قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران ۳ میلیون و ۹۹۰ هزار تومان بود که نسبت به ماه قبل ۵.۹ درصد ارزان‌تر و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴.۳ درصد گران‌تر شد.

به گزارش ایسنا، آخرین آمار مسکن شهر تهران که توسط بانک مرکزی ارایه شده نشان می‌دهد رشد ۷.۵ درصدی قیمت مسکن که در اسفندماه ۹۴ نسبت به ماه قبل اتفاق افتاد ادامه نیافته و قیمت‌ها در فروردین تقریبا به متوسط ماه‌های دی و بهمن ۹۴ بازگشته است. متوسط قیمت مسکن شهر تهران در ماه‌های دی و بهمن به ترتیب ۳۸ و ۳۹.۲ میلیون ریال بود که در اسفندماه ۷.۵ درصد اوج گرفت و به ۴۲.۱ میلیون ریال رسید اما در فروردین مجددا با کاهش همراه شد و ۳۹.۹ میلیون ریال شد.

جدول زیر مظنه قیمت واحدهای مسکونی معامله شده نوساز شهر تهران در فروردین ماه را نشان می‌دهد:

محله متراژ قیمت (تومان)
راه آهن ۴۰ متر ۱۰۷ میلیون
هاشم آباد ۵۱ متر ۱۳۲ میلیون
هاشمی ۶۴ متر ۱۷۴ میلیون
حکیمیه ۷۰ متر ۱۹۶ میلیون
تهرانپارس ۶۲ متر ۱۹۹ میلیون
افسریه ۷۴ متر ۲۲۸ میلیون
بلوار ابوذر ۷۳ متر ۲۶۳ میلیون
شمس آباد ۸۰ متر ۴۰۰ میلیون
گرگان ۱۱۰ متر ۴۳۰ میلیون
مجیدیه ۱۲۱ متر ۵۵۰ میلیون
جمهوری ۱۱۷ متر ۵۷۰ میلیون
گیشا ۸۰ متر ۵۹۲ میلیون
جنت آباد ۱۰۵ متر ۶۴۰ میلیون
دروس ۷۳ متر ۷۳۰ میلیون
نارمک ۱۲۴ متر ۸۰۰ میلیون
ولنجک ۱۱۵ متر یک میلیارد و ۱۶۰ میلیون

بررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت واحدهای قدیمی‌ساز بین ۷ تا ۱۳ سال بسیار کمتر از واحدهای نوساز است. اگر قصد دارید در تهران خانه ای با قیمت کمتر از متری ۲ میلیون تومان بخرید باید بیشتر در محله های جنوب غرب، جنوب و جنوب شرق تهران به دنبال خانه های با قدمت ۷ سال و بالاتر بگردید.

گزارش‌های میدانی از بازار املاک پایتخت نشان می دهد در محله های دامپزشکی، بریانک، مهرآباد جنوبی، آذری، گمرک، شمشیری، زنجان، سلسبیل، شبیری، هاشمی، کارون، جوادیه، یافت آباد، عبدل آباد، خلیج فارس در جنوب غرب و محله های خاک سفید، افسریه، مسعودیه، مشیریه، کیانشهر، آهنگ، اتابک، بی سیم، سلیمانیه، شوش، در شرق تهران می توان خانه هایی با قیمت کمتر از ۲ میلیون تومان در هر متر مربع خریداری کرد.

مسکن در جنوب پایتخت روزهای باثباتی را از نظر قیمت سپری می‌کند و هم‌چنین مشتریان هنوز با بازار آشتی نکرده‌اند. با این وجود خرید و فروش در جنوب پایتخت مقدار اندکی نسبت به شمال آن بیشتر است؛ چرا که قیمت‌ها با توان خرید متقاضیان تناسب بیشتری دارد.

حسام عقبایی رییس اتحادیه املاک تهران در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: در فروردین ماه ۱۳۹۵ شاهد ثبت ۶ هزار و ۳۹۰ قرارداد خرید و فروش مسکن در شهر تهران بودیم که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶.۳ درصد رشد داشت؛ چرا که در فروردین ماه ۱۳۹۴ تعداد قراردادهای خرید و فروش شهر تهران ۵ هزار و ۹۸۹ مورد بود.

او البته گفت که بازار معاملات کل کشور در فروردین چنگی به دل نزد و نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافت. در فروردین ماه ۱۳۹۵ در کل کشور ۳۴ هزار و ۹۲ قرارداد خرید و فروش امضا شد؛ حال آن‌که در فروردین ۱۳۹۴ این رقم ۵۲ هزار و ۵۴۰ مورد بود که نشان از کاهش ۳۵ درصدی معاملات کشور در فروردین ۹۵ نسبت به مدت مشابه سال قبل دارد.

با این وجود رییس اتحادیه امیدوار است در شش ماهه دوم سال جاری شاهد رونق به مفهوم واقعی در بخش مسکن باشیم و مبنای این ادعا را گزارشات میدانی از افزایش حجم مراجعات به دفاتر مشاور املاک تهران و نیز کل کشور می‌داند.

با این وجود برآوردها از عرضه ۲۵۰ هزار واحد خالی مسکن در شهر تهران، کند بودن روند پر شدن این واحدها، نبود برنامه‌ای برای ورود واحدهای خالی به بازار اجاره و بازار بی‌رمق خرید و فروش به دلیل حباب قیمت‌ها پیش‌بینی از رونق بازار مسکن شهر تهران در آینده نزدیک را با اما و اگر مواجه می‌کند.

منبع: الف

(۶)