افزایش ۲۴۰ پله‌ای شاخص کل بورس/ خودنمایی بانک‌ها در برابر خودرویی‌ها

به گزارش خبرنگار بورس خبرگزاری فارس؛ شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان معاملات امروز (دوشنبه) ۶ اردیبهشت ماه ۹۵ با افزایش ۲۴۰ واحدی به رقم ۷۸ هزار و ۶۸۸ واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز با افزایش ۸۱ واحدی عدد ۱۳ هزار و ۳۱۷ واحد را به نمایش گذاشت.

امروز همچنین شاخص سهام آزاد شناور با رشد ۵۰۶ واحدی به عدد ۸۸ هزار و ۲۶۱ واحد دست یافت. شاخص بازار اول اما در حالی با رشد ۳۶۹ واحدی عدد ۵۵ هزار و ۳۸۳ واحد را تجربه کرد که شاخص بازار دوم با ۷۰۳ واحد کاهش به رقم ۱۷۰ هزار و ۱۴۹ واحد رسید.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) با رشد ۶ واحدی عدد ۸۰۱ واحد را به نمایش گذاشت.

بر اساس این گزارش امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت صنعتی و معدنی چادرملو با ۶۸ واحد، گروه سایپا با ۶۰ واحد و بانک تجارت با ۵۱ واحد افزایش، بالاترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ارتباطات سیار ایران با ۵۵ واحد، تاپیکو با ۳۷ واحد و پالایش نفت اصفهان با ۳۱ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند.

به گزارش فارس، ارزش کل معاملات بورس تهران به بیش از ۳۱۳ میلیارد و ۶۹۹ میلیون تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن یک میلیارد و ۴۶۸ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۰۱ هزار و ۷۳۱ نوبت داد و ستد بود. طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان، تهران شیمی، حق تقدم استفاده نشده سرمایه‌گذاری پارس آریان، پالایش نفت لاوان، سیمان ارومیه، همراه اول،‌حق تقدم خرید سهام چادرملو، بیمه نوین، اوراق مشارکت بین‌المللی، توسعه ساختمان، از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌ بیمه آرمان، متوقف شد.

به گزارش فارس، امروز در نماد معاملاتی بانک سینا ۵۰ میلیون سهم به ارزش کمتر از ۸ میلیارد تومان میان کدهای تابعه سهامدار عمده کد به کد شد.

در نماد معاملاتی صنایع سیمان دشتستان نیز امروز کمتر از ۵۰ میلیون سهم به ارزش بیش از ۱۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان از سوی سهامدار عمده حقوقی میان کدهای درون گروهی کد به کد شد.

در ایران خودرو نیز امروز بیش از ۷ میلیون سهم به ارزش بیش از ۲٫۵ میلیارد تومان کد به کد شد.

بر اساس این گزارش امروز بازار سهام در نماد معاملاتی گروه‌های خودرویی شاهد واگذاری صف‌های خرید در میانه بازار امروز بود. هر چند که انگیزه‌های نوسان‌گیری متعصبانه در گروه سایپا باعث شد، تا در آخرین دقایق معاملات امروز صف خرید ۸ میلیون سهمی را از سوی سهامداران حقیقی این شرکت در این نماد معاملاتی به نمایش گذاشته شود.

فشار عرضه بر تقاضای سهام در گروه خودرویی‌ها تا حدی است که حتی نوسان‌های کمتر از ۱۰ درصدی نیز سهامداران را راغب به سهامداری در این گروه نمی‌کند و با کوچکترین عرضه‌ای صف‌های خرید واگذار می‌شود.

این در حالی است که امروز پارس خودرو همسو با برخی معاملات کد به کد در بازار خرده‌فروشی این نماد امروز صف خرید ۲۲میلیون سهمی برای خود پدیدار کرد.

به گزارش فارس، امروز بازار سهام با صدور سیگنال‌های خرید در الگوهای حمایتی همپای حمایت بازارگردان‌های حقوقی با غلبه تقاضا بر عرضه سهام روبه‌رو شد. هر چند که حجم معاملات در این گروه به ویژه در نمادهای معاملاتی پیشرو بانکی‌ها چندان قابل اتکا نیست.

امروز در گروه معدنی‌ها نیز همچنان خریداران سهام برای جمع‌آوری سهام این گروه از خود اقبال نشان دادند. در این گروه‌ دوقلوهای سنگ آهنی با خبرهای امیدوارکننده در حوزه سنگ آهن و فلزات اساسی در بازارهای جهانی به ویژه از سوی چین روبه‌رو هستند.

امروز همچنان نماد معاملاتی پترول در حالی از فرابورس به بازار دوم بورس منتقل شد که همسو با معاملات انتقالی سهامدار عمده در این نماد امروز قیمت این سهم به رقم ۱۵۵۷ ریال به ازای هر سهم بازگشایی شد.

امروز در گروه پیمانکاری‌ها نیز حفاری شمال با اقبال خریداران اغلب حقیقی با وجود عرضه‌های حقوقی روبه‌رو بود. در گروه قندی‌ها نیز امروز قیمت سهام در اغلب نمادهای معاملاتی در دامنه نوسان مثبت قیمتی تعدیل شد.

به گزارش فارس، امروز بازار سهام بازاری متعادل و رو به مثبت بود که به نظر می‌رسید گام‌های خود را بر روی الگوهای چارتی بیش از متغیرهای بنیادی هماهنگ کرده است.

بازاری که ترجیح می‌داد با توجه به اصلاح قیمت سهام در گروه‌های بزرگ شاخص‌ساز، از طریق واگذاری سهام و شناسایی سود کوتاه مدت در بازار دوم و شرکت‌های کوچک اقدام به جمع‌آوری سهام برخی شرکت‌های بزرگ نماید.

منبع: فارس

(۱)