سرطان از دیدگاه طب سنتی و کلاسیک | فیلم

سرطان بیماری شایعی است که به یکی از معضلات بخش سلامت در جوامع بشری تبدیل شده است. در طب اسلامی، سنتی اگر چه درمان قطعی و آسانی برای آن نیامده اما توصیه هایی شده است که می توان از آن بهره برد.

بر خلاف طب مدرن که علت سرطان را متفاوت می داند، در طب اسلامی، سنتی علت بروز تمام سرطان ها افزایش یک ماده عنوان شده است: «سودا» ، وقتی سودا در بدن افزایش یابد، بنا به شرایط جسمی فرد باعث ایجاد سرطان در اعضای مختلف بدن می شود. یعنی به عقیده متخصصان این طب انواع سرطان ها به دلیل افزایش سودا در بدن به وجود می آید.

حرارت بالای کبد در برخی موارد سبب افزایش سودا در بدن می شود. برای درک بیشتر این موضوع می توان این مثال را زد که وقتی حرارت زیر ظرف غذا زیاد باشد، مواد غذایی می سوزد و سوخته آن در ظرف باقی می ماند؛ در کبد نیز چنین اتفاقی می افتد یعنی وقتی حرارت کبد بالا باشد،

مواد غذایی می سوزد که به سوخته آن «سودا» می گویند و این امر باعث ایجاد سرطان می شود. هم چنین ضعف عملکرد طحال که محل ذخیره سوداست در افزایش آن موثر است.یعنی اگر حرارت کبد بالاست با خوردن عرق کاسنی حرارت آن را کم کنند و اگر کبد سرد است باز هم با مصرف داروی مناسب عملکرد آن را اصلاح کنند.

 

افراد باید به این نکته توجه کنند که غذا باید خوب جویده شود تا هضم آن آسان تر شود زیرا اگر غذا خوب هضم نشود، مشکلات کبد بیشتر می شود. متاسفانه امروزه شاهد هستیم که مردم غذا را به خوبی نمی جوند و هم چنین از آب یا نوشیدنی بین غذا استفاده می کنند که این دو مورد سبب افزایش مشکلات می شود بنابراین توصیه ما این است که این عادت های غذایی نادرست و شایع کنار گذاشته شود.توصیه اکید طب سنتی کاهش مصرف غذاهای صنعتی، نوشابه های گازدار و غذاهای حاوی مواد نگه دارنده مانند سوسیس، کالباس، غذاهای کنسروی و انواع غذاهایی است که برای ماندگاری بیشتر مواد نگه دارنده دارد.

اگر چه در طب سنتی درمان راحتی برای سرطان وجود ندارد اما توصیه کلی این است که بیماران درمان معمول خود را داشته باشند و در کنار آن با مشورت پزشک از بعضی داروهای گیاهی استفاده کنند و از مواد سودازا بهره بگیرند. به عنوان مثال همان طور که گفته شد عرق کاسنی به کاهش حرارت کبد کمک می کند و گزینه مناسبی برای بیماران است که با مشورت متخصص طب اسلامی و سنتی می توانند از آن استفاده کنند.اما این بیماران نباید به هیچ عنوان درمان معمول را کنار بگذارند و تنها از داروهای گیاهی مصرف کنند. این اقدام بسیار خطرناک است و به سلامت آنان آسیب می رساند.

(۸۳)