نوتلا از آنچه فکر می کنید مضرتر است | فیلم

نوتلا یکی از محبوب‌ترین محصولات جهان است و بسیاری از مردم روز خود را با مصرف این شکلات صبحانه آغاز می کنند. اما انتشار اخباری جدید درباره این محصول شکلاتی موجب نگرانی هواداران آن شده است. گزارش جدید سازمان ایمنی مواد غذایی اروپا (EFSA) یک سازمان نظارتی شناخته شده مشابه با سازمان غذا و داروی آمریکا – بسیاری از طرفداران شکلات صبحانه نوتلا درباره بی خطر بودن این محصول را دچار نگرانی کرده است.

مساله چیست؟

تمرکز سازمان ایمنی مواد غذایی اروپا روی یکی از مواد تشکیل دهنده اصلی نوتلا بوده است: روغن پالم. منبع اصلی مصرف روغن پالم از مارگارین ها و انواع مختلف محصولات پخته شده شامل شیرینی ها و کیک ها ناشی می شود.

اما ایمنی روغن پالم نیست که زیر سوال رفته است، بلکه آنچه در زمان پردازش و حرارت دادن رخ می دهد، مساله ساز شده است. پالایش به منظور از بین بردن رنگ و بوی روغن پالم صورت می گیرد. هنگامی که روغن پالم در غذاهای فرآوری شده مورد استفاده قرار می گیرد در دماهای بالا حرارت داده می شود – بیش از ۲۰۰ درجه سلسیوس – که این شرایط به شکل گیری یک آلاینده بالقوه سرطان‌زا منجر می شود که می تواند یک نگرانی سلامت بالقوه را ایجاد کند.

مشکل این است که امکان ندارد بتوان گفت چه میزان از این آلاینده خطرناک شکل می گیرد و این که چه میزان از آن باید مصرف شود تا به عاملی تهدیدکننده برای سلامت یک فرد مبدل شود. یافته های علمی درست هستند، اما هنگامی که موضوع مقدار امن برای مصرف مطرح می شود، شرایط مبهم می شود.

افزون بر این، سازمان ایمنی مواد غذایی اروپا ممنوعیت استفاده از روغن پالم در مواد غذایی را توصیه نکرده است. این مرکز اظهار نظری درباره روغن پالم که کمتر از ۲۰۰ درجه سلسیوس حرارت می بیند نیز ارائه نکرده است.

(۲۲۴)