اثرات منفی تماشای بیش از حد تلویزیون | فیلم

زمانی که در خانه تنها هستید ممکن است ساعاتی را به تماشای تلویزیون اختصاص دهید و تصور کنید که تماشای تلویزیون یکی از سالم‌ترین تفریحات است! اما باید گفت، در واقع تماشای بیش از حد تلویزیون برای سلامتی مضر است. ممکن است به راحتی نتوانید این واقعیت را بپذیرید، ولی در اصل تماشای تلویزیون برای مدت طولانی سلامتی شما را در معرض خطر قرار می‌دهد.

اگرچه در صورت آموزشی بودن برنامه‌های تلویزیونی می‌توانید چیزهای زیادی از آن یاد بگیرید، ولی هنوز هم معایب دیدن تلویزیون بیش از مزایای آن است. تلویزیون رسانه‌ای برای سرگرمی و البته آموزش است، ولی متاسفانه می‌تواند موجب بروز مشکلات جسمی و روانی شود.

 تماشای زیاد تلویزیون | تگ

افزایش خطر بیماری‌های قلبی

با تحلیل داده‌های جمع‌آوری شده از بررسی ۸۸۰۰ زن و مرد (بدون سابقه بیماری قلبی) طی یک دوره شش ساله در استرالیا پژوهشگران دریافتند که هر ساعت تماشای تلویزیون، خطر مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی را تا ۱۸درصد و مرگ ناشی از آن را تا ۹ درصد افزایش می‌دهد. به این ترتیب، افرادی که روزانه چهار ساعت تلویزیون تماشا می‌کنند.

در طول شش سال تقریباً ۷۰ درصد بیش از سایرین در معرض مرگ ناشی از بیماری قلبی عروقی قرار می‌گیرند و در واقع این مشکل ناشی از عدم تحرک در هنگام تماشای تلویزیون است.

چنانچه افراد ساعات تماشای تلویزیون خود را از۴ ساعت به ۱ ساعت کاهش دهند، مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی تا ۸ درصد کم می شود به گفته پژوهشگران، بدن انسان به گونه‌ای تکامل یافته است که نمی‌تواند مدت زمان طولانی بدون حرکت و ثابت بنشیند. نشستن طولانی‌مدت مقابل تلویزیون و یا صفحه نمایش کامپیوتر خطرات جدی برای سلامتی دارد.

 تماشای زیاد تلویزیون | تگ

 

 افزایش خطر ابتلا به دیابت

بی‌حرکتی و افزایش وزن از عوامل خطرساز ابتلا به دیابت و اختلال در درمان آن می باشد. تماشای تلویزیون و اعتیاد مفرط به آن باعث بی حرکتی و افزایش وزن می‌شود که خود زمینه ساز ابتلا به دیابت است. مطالعه زنان در سال ۲۰۰۳ که در مجله انجمن پزشکی امریکا نیز منتشر شد نشان می‌دهد که خطر ابتلا به دیابت به ازای هر دو ساعت تلویزیون در روز تا ۱۴ درصد افزایش می‌یابد.

مطالعه دیگری نشان داد افرادی که ۴۰ ساعت در هفته تلویزیون تماشا می‌کنند، احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ در آنها سه برابر بیش از سایرین است. منظور از سایرین، افرادی هستند که کمتر از یک ساعت در هفته تلویزیون می‌بینند. به گفته پژوهشگران این خطر با مصرف تنقلات و بی‌حرکتی افزایش می‌یابد.

 تماشای زیاد تلویزیون | تگ

 افزایش احتمال چاقی

با تماشای طولانی مدت تلویزیون، به مدت طولانی هیچ جنب‌وجوشی نخواهید داشت. متابولیسم بدن با بی‌تحرکی کاهش می‌یابد و این امر منجر به افزایش وزن می‌شود. علاوه بر این، هنگامی که در حال تماشای تلویزیون هستید، تمایل شما به مصرف خوراکی‌ها بیشتر می‌شود؛ به علاوه با تماشای تبلیغات تلویزیون بیشتر هوس خوردن مواد غذایی ناسالم را می‌کنید. مطالعه‌ای که روی بیش از ۵۰ هزار خانم‌ طی سال‌های ۱۹۹۲ انجام شد، نشان داد که هر دو ساعت تماشای تلویزیون ۲۳ درصد چاقی را افزایش می‌دهد. تماشای تلویزیون یکی از علل مهم چاقی در کودکان است.

منبع: کلاکت

(۴۵۶)