کمک های اولیه هنگام پریدن جسم خارجی به گلو | فیلم

اگر هنگام غذا خوردن (ناهار،شام و …) غذا در گلوی کسی گیر کرد و شخص مورد نظر در حال خفه شدن بود، اطرافیان چجوری میتونن کمک کنن؟

آموزش کمک های اولیه هنگام خفگی را در اینجا بیاموزید.

در سن کمتر از یک سال، بچه را روی یک دست به صورت دمر قرار دهید( سر کودک کمی پایین تر از تنه باشد) و بعد با کف دست ۵ ضربه متوالی، سریع و نسبتاً محکم به بین کتفها بزنید و بعد بلافاصله بچه را برگردانده و در صورت مشاهده جسم خارجی آن را بیرون آورید.

اگر موفق نبود، پنج فشار متوالی به قفسه سینه با روشی مشابه ماساژ قلبی، می تواند کمک کند. ۲،در سنین بالای یک سال، اگر فرد هوشیار است و ایستاده، پشت او قرار بگیرید؛ بعد یک دست را مشت کنید و بین ناف و جناغ قرار دهید و با دست دیگر دست مشت شده را بگیرید.

این حالت را به مدت ۵ تا۱۰ دقیقه حفظ کنید و پشت سر هم فشار ناگهانی به بالا و عقب شکم او وارد آورید. در این فاصله زمانی، ۶ تا ۱۰ بار این کار را انجام دهید.
بنابراین، هر فشار باید به طور جداگانه اعمال شود. مراقب باشید به احشای شکم فشار وارد نشود. فشار را ادامه دهید تا جسم خارجی بیرون بیاید و بیمار نفس بکشد یا اینکه مصدوم بیهوش شود. اگر بیهوش شد، مراحل را به صورت زیر ادامه دهید.

سعی نکنید او را به حالت نشسته یا ایستاده نگه دارید و فقط او را به پشت قرار دهید. دهان او را باز و سعی کنید جسم خارجی را با انگشت بیرون آورید. این کار را با گرفتن و بالا کشیدن فک و زبان توسط شست و انگشتان یک دست و سپس وارد کردن انگشت نشانه دست دیگر، انجام دهید.

سر مصدوم را به عقب خم و سعی کنید به او تنفس بدهید و دهان به دهان یا دهان به بینی، اگر در این مرحله موفق باشید، قفسه سینه به طور واضح بالا می آید. دوباره به مصدوم تنفس دهیدوجود نبض را امتحان کنید. دادن تنفس را با یا بدون فشارهای روی قفسه سینه تا وقتی که لازم باشد، ادامه دهید.
اگر مقاومتی در برابر جریان هوا بود و نتوانستید به فرد تنفس بدهید: روی پاهای او بنشینید و ۵تا۱۰ فشار متوالی در جهت سر و پشت به شکم او وارد کنید.
برای این کار، قاعده کف یک دست را در قسمت وسط بالای شکم میان ناف و جناغ بگذارید و دست دیگر را روی مشت خود قراردهید و به سرعت به طرف بالا و داخل با تمام وزن بدن فشار آورید.

پس از هر فشار، به طور کامل مکث کنید و بعد فشار دیگری وارد کنید.در افراد خیلی چاق، خانم باردار و اطفال ۳تا۵ سال، به جای فشار به شکم، می توانید از فشار به قفسه سینه استفاده کنید. این کار هم در هر دو حالت خوابیده و ایستاده قابل انجام است و روش آن مثل فشار به شکم است؛ با این تفاوت که محل فشار وسط جناغ است و نیرو به عقب وارد می شود.در حالات خفگی، می توان از ضربه زدن به پشت هم استفاده کرد.

این کار معمولاً همراه با سایر روشها به کار می رود. برای انجام آن بدون استفاده از بازو و تنها با استفاده از آرنج، ضربه ای نسبتاً محکم با کف دست به ناحیه بین دو کتف بزنید. در این حین یک دست را نیز جلوی بیمار بگیرید. می توانید این روش را تا ۴ ضربه ادامه دهید.اگر مصدوم دراز کشیده است، او را به یک پهلو به طرف خودتان بچرخانید و مثل بالا به او ضربه بزنید.لازم به ذکر است، در برخورد با فرد بیهوش و کبود، ابتدا از علت این حالت اطمینان حاصل کنید. ممکن است بیهوشی فرد به علت صرع، سکته مغزی و یا حمله قلبی باشد که هر یک نیازمند مراقبتهای خاص خود هستند.

 

(۳۷۵۹)