روش های شستوشوی صحیح دست ها | فیلم

شستن دست به تنهایی مهمترین گام در پیشگیری از انواع بیماریهاست . چراکه دستان شما تقریبا با تمام بدن و حتی مایعات بدن در تماس هست ، فارغ از سایر منابع میکروبی ، و این مساله لزوم شستن مداوم دستها رو نشان میدهد . ما بیشتر از اون چیزی که فکر میکنیم از دستانمون استفاده می کنیم و روزانه با میلیون ها میکروب در تماس هستیم .

خب ، آیا شما فکر می کنید که دستتون رو به قدر کافی میشورید ؟ آیا این کار رو به صورت درست انجام میدهید ؟ در این مطلب قصد داریم یک آموزش ساده ولی گام به گام رو به شما یاد بدیم تا یاد بگیرید چطور به صورت مؤثر و صحیح دستتون رو بشورید تا از انواع بیماری ها و گسترش اونها پیشگیری کنید .

در اینجا راه درست و اصولی شستن دست ها رو به صورت خلاصه مرور خواهیم کرد .

کف بسازید

صابون بسیار مهم است، چون کمک می کند در حال شستشوی دست ها جرم و میکروب از روی آن برداشته شود، و کل فرآیند تاثیر گذار تر شود. یک چیز که به آن نیازی ندارید صابون های آنتی باکتریال است. تحقیقات نشان داده این نوع صابون هیچ برتری به صابون های معمولی ندارد و استفاده بیش از اندازه از آنها می تواند مقاومت باکتری ها به آنتی بیوتیک را بالا ببرد.

حداقل ۲۰ ثانیه دستها را بمالید

بیشتر افراد به اندازه کافی دستهای خود را نمی مالند. ۲۰ ثانیه زمان زیادی نیست اما از آنچه فکرش را می کنید تاثیر گذار تر است.
می خواهید مطمئن شوید که به اندازه کافی دست ها را می مالید؟ دو مرتبه برای خود آهنگ تولدت مبارک را بخوانید!
وقتی این کار را می کنید مطمئن شوید همه دست خود را پوشش می دهید. بین انگشتان، زیر ناخن ها، سراسر شست تا مچ دست.
جرم ها همه جای دست هستند نه فقط کف دست ها و نوک انگشت ها.

کف و جرم ها را آب بکشید

آب کشیدن در نهایت باعث می شود جرم ها از دستتان شسته شود، پس مهمترین مرحله به حساب می آید. توجه داشته باشید که آب باید روان باشد، و وارد کردن دست در حوض آب یا آب ایستاده در سینک روش درستی نیست. اما اگر به چیزی جز یک حوض آب دسترسی ندارید انجام این کار بهتر از نشستن دست است.
بسیاری از مردم نمی دانند شستن دست ها حتما منجر به از بین رفتن جرم ها نمی شود، این کار تنها باعث شسته شدن آنها از دست می شود تا دیگر روی خود و دیگران پخششان نکنید. شستن دست شانس دچار شدن و یا پخش کردن یک بیماری را کم می کند.

دست های خود را خشک کنید

بالاخره به مرحله خشک کردن رسیدیم. چه از دستمال کاغذی، حوله یا خشک کن با هوا استفاده می کنید حتما این کار را کامل انجام دهید، یعنی دست کامل خشک شود. نمی توان دقیق گفت که کدام متد بهترین است، پس هر آنچه در دسترستان است را استفاده کنید.

 

 

(۳۷۵)