برگزاری مسابقه نویسندگی با موضوع بهترین خواب خنده دار در خندوانه | فیلم

برگزاری مسابقه نویسندگی با موضوع بهترین خواب خنده دار در خندوانه

خندوانه دیشب میزبان دکتر محمدرضا سرشار مشهور به رضا رهگذر، نویسنده و پژوهشگر و منتقد ادبی و گوینده برنامه ی رادیویی قصه ظهر جمعه بود.

او در سال ۱۳۳۲ کازرون متولد شد. اما بیش از شش سال از سال های اولیه کودکی را در این شهر سپری نکرد. او پس از اخذ دو دیپلم فنی و ریاضی و طی دورهٔ سربازی در کسوت سرباز معلم (سپاهی دانش) در سال ۱۳۵۴، با رتبه دوم در رشتهٔ مهندسی صنایع دانشگاه علم و صنعت ایران مشغول به تحصیل شد اما به خاطر علاقه‌ای که به نویسندگی داشت موجب شد تا وارد عرصهٔ هنر شود و در سال ۱۳۵۹ در شیراز ازدواج کرد. در سال ۱۳۸۵ از سوی شورای ارزشیابی هنرمندان و نویسندگان مستقر در وزارت ارشاد، که متشکل از نمایندگان سه وزارتخانه و اشخاص حقیقی منصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است برای مجموعه فعالیت های ادبی سرشار، به وی گواهینامه درجه یک هنری داده شد که معادل مدرک تحصیلی دکتری محسوب می شود. همچنین در پیامی از رهبر انقلاب اسلامی ایران، برای مراسم بزرگداشت او در سال ۱۳۸۵ -که مشترکا توسط صدا و سیما و جشنواره داستانهای قرآنی، پیامبران و ائمه (ع) – برگزار شد آمده است: «آقای سرشار حق بزرگی بر ادبیات انقلاب دارند.»

آثار: 

آثار سرشار تاکنون، دست کم ۳۶ جایزه را در سطح کشور به خود اختصاص داده و برخی از آنها، در داخل و خارج کشور، به زبانهای عربی، ترکی استانبولی، ترکمنی، روسی، انگلیسی و اردو، ترجمه شده‌است. نشریه بین المللی who is who، در سال ۱۳۷۳، نام وی را به عنوان یکی از مشاهیر فرهنگ ایران به ثبت رساند.

افزون بر این آثار، از سرشار ده ها مقاله، نقد و مصاحبه‌های تخصصی، در مطبوعات مختلف کشور به چاپ رسیده که هنوز مجالی برای تدوین آن ها به صورت کتاب به دست نیاورده، اما ۴ عنوان کتاب جدید او، در دست چاپ است.

رامبد جوان و محمدرضا سرشار قرار است مسابقه ای برگزار کنند تا هرکس بامزه ترین خوابی که دیده را بنویسد و به آدرس khandevaneh@irib.ir بفرست تا به ۳ نفر اول جایزه اهدا شود.

 

(۲۲۳۶)


2,236
بازدیدها