فیلم صحنه آهسته از ترکیدن بادکنک پر از آب

فیلم صحنه آهسته از ترکیدن بادکنک پر از آب

 

فیلم صحنه آهسته، واژه‌ی اسلوموشن (Slow Motion یا حرکت آهسته) به معنی فیلم‌برداری با سرعت بالاتر از معمول و سپس کندتر کردن پخش فیلم است تا پدیده‌های سریع، به آرامی بازپخش شوند.

آینده‌ی گوشی‌ها و دوربین‌ها با پیشرفت ویدیوهای اسلوموشن همراه است، اسلوموشن ممکن است به صورت مخفف Slow-Mo هم نوشته شود و یکی از قابلیت‌های جدید در دوربین‌های گوشی است که با گوشی آیفون ۵S مطرح شد. سرعت فیلم‌برداری عادی در گوشی‌های مختلف، ۲۴ یا ۳۰ فریم بر ثانیه است. منظور این است که در یک ثانیه، ۳۰ یا ۲۴ فریم ذخیره می‌شود. اگر بخواهیم کیفیت فیلم بیشتر باشد و فریم‌های بیشتری در هر ثانیه ذخیره شود هم معمولاً سرعت ۶۰ فریم بر ثانیه‌ای قابل استفاده خواهد بود.

معمولاً با دو برابر شدن سرعت فیلم‌برداری، رزولوشن محدودتر می‌شود. مثلاً اگر دوربینی بتواند با رزولوشن ۱۰۸۰p (به معنی ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ پیکسل) فیلم‌برداری کند و در این حالت حداکثر سرعت آن ۳۰ فریم بر ثانیه باشد، آپشن دیگری مثل رزولوشن ۷۲۰p و سرعت ۶۰ فریم بر ثانیه هم داریم. گوشی‌های امسال هم معمولاً می‌توانند ۴K با سرعت ۳۰ فریم بر ثانیه و نیز ۱۰۸۰p با سرعت ۶۰ فریم بر ثانیه را ارایه کنند. ولیکن رزولوشن ۷۲۰p با سرعت ۱۲۰ فریم بر ثانیه، در تعداد کمی پشتیبانی می‌شود.

(۱۸۱)