لحظه ورود و صحبت های دکتر زارع مدیر گروه زلزله شناسی مهندسی در خندوانه | فیلم

دکتر مهدی زارع زلزله شناس و مدیر گروه زلزله شناسی مهندسی به عنوان مهمان در خندوانه حاضر شد و درباره زلزله شناسی ، احتمالات وقوع زلزله ، پیش بینی زلزله ، خسارات زلزله و …. در این برنامه اطلاعاتی را در اختیار تماشاگران قرار داد.

دکتر مهدی زارع زلزله شناسی را علم شناخت لرزه ها نامید که در ۱۰۰ سال اخیر به شناخت زمین امواج آن بسیار کمک کرده است و هیچ علمی به اندازه زلزله شناسی نمیتواند زمین و امواج آن و دانستنی های مربوط به قسمت های مختلف زمین را شناسایی کند.

اهمیت زلزله شناسی در کشورهای مختلف بسته به زلزله خیز بودن آنها متفاوت است، مثلا در کشور ما زلزله شناسی فقط شناخت زمین نیست بلکه بعد انسانی آسیب های زلزله بسیار مهم تر است.

رامبد جوان از دکتر مهدی زارع درباره غیرقابل پیش بینی بودن زلزله پرسید که گفت :اگر بپذیریم که زلزله یک رخداد طبیعی است و علم کارش شناسایی است پس باید بتوانیم زلزله را شناسایی و پیش بینی کنیم اما این امکان در حال حاضر در هیچ جای دنیا وجود ندارد اما مطمئنیم که دانشمندان در آینده میتوانند راهکارهایی را برای پیش بینی زلزله ارائه بدهند.

دکتر مهدی زارع ادامه داد :در سالهای اخیر ما کارهای خوبی در رابطه با پیش بینی زلزله انجام داده ایم و ما محققان بسیار فرهیخته ای داریم که در کشورهای مختلف دنیا به عنوان بهترین ها مشغول به کار هستند.

(۴۴)


44
بازدیدها