آموزش تزیین دکوراسیون خانه تنها با استفاده از شناخت رنگ ها | فیلم

رنگ دارای دو بخش اثرگذار است: جنبهٔ روانی و جنبهٔ بصری. برای خلق یا تفسیر یک اثر اعم از عکس، گرافیک، نقاشی، انیمشین و سینما یا یک محصول تبلیغاتی ضروری است درک صحیحی از چند نکتهٔ مهم داشته باشیم:

 

۱- ویژگی منحصر به فرد رنگ‌های اصلیِ تشکیل‌دهندهٔ نور سفید (قرمز، سبز، نارنجی، زرد، آبی، نیلی، بنفش) به علاوهٔ سفید، مشکی، خاکستری و در نهایت قهوه‌ای به عنون رنگی پر کاربرد.

۲- شناخت فرهنگی جوامع خاص در زمینهٔ رنگ‌ها

۳-در نظر گرفتن تجربه‌های بصری و محیطی

ویژگی منحصر به فرد رنگ‌ها:

آنچه به صورت عمومی تحت عنوان «رنگ» می‌شناسیم به صورت علمی از دو مفهوم «رنگ» و «نور» تشکیل شده که از ماهیتی متفاوت برخور دارند.

الف: از سال‌های اول تحصیل با مفهوم رنگ‌های اصلی آشناییم که شامل «قرمز»، «زرد»، «آبی» است. بدین سان از ترکیب این سه رنگ همهٔ رنگ‌ها‌ی ممکن بوجود خواهد آمد. این ترکیب شدن را ترکیب افزایشی می‌گویند. حال با ترکیب سفید و مشکی به آن‌ها می‌توان به کیفیت‌های بصری متفاوتی مثل درخشندگی یا رنگ مردگی رسید.

ب: نور‌های اصلی که شامل «قرمز»، «سبز» و «آبی» هستند و تمامی نور‌های اصلی با ترکیب آن‌ها قابل ایجاد می‌باشند. حاصل ترکیب تمامی نور‌های اصلی با هم «نور سفید» است و بالطبع عدم حضورشان «مشکی» را حاصل می‌شود.

از این پس با علم به این موضوع که ماهیت «رنگ» و «نور» با هم متفاوت است فقط از واژهٔ «رنگ» در ادامهٔ مقاله جایگزینِ «رنگ» و «نور» نام می‌بریم. حال به اختصار به گوشه‌ای از ویژگی‌های بصری و روانی رنگ‌ها می‌پردازیم.

قرمز: داشتن آرزو‌های بسیار، شور و شوق زندگی، عشق، تهور و قدرت. این رنگ از لحاظ روانی معرف خطر و به لحاظ بصری یاد آور خون است.

سبز: پشت کار، استقامت، قدرت اراده، غرور و بلند پروازی. سبز از لحاظ روانی مبتنی بر زندگی و از حیث ظاهری متمرکز بر طبیعت است.

نارنجی: مضطرب، بی ثبات، عصبانی و عصیانگر، تند خو، متوحش و در عین حال زودگذر است. نارنجی به لحاظ روانی گرمای سوزان و از جنبهٔ بصری معرف آتش است.

زرد: پیشرفت بلامانع، امید به حل مشکلات زندگی، نفرت و آرامش است. زرد از لحاظ روانی گرمای آرامبخش و از لحاظ بصری معرف خورشید است.

آبی: آرام، خشنود، پاک و خنک است. مفهوم روانی آن سرما و دلالت تصویری‌اش به آب و آسمان است.

نیلی: نمور، سرد، عمیق و وسیع است. نیلی به لحاظ روانی عمق و ژرفا و از نظر بصری اقیانوس است.

بنفش: روحیه شاعرانه، رومانتیک، هنر دوست، زیبایی پسند، متکی است، این رنگ بی‌ اندازه شهوانی و جسمانی است. بنفس به لحاظ روانی القا کنندهٔ امید و از نظر بصری معرف رنگین کمان است.

سفید: خالص، پاک، عرفانی و معصوم است. سفید از لحاظ روانی معید پاکی و صداقت و از لحاظ بصری موید ابر و برف است.

مشکی: بی علاقگی به زندگی، نفی هر چیز، بدبینی، ناباوری و لجاجت. مشکی از نظر روانی مرگ و به لحاظ بصری شب است.

خاکستری: گوشه گیری، سکون، بی‌تفاوت و افسرده است. این رنگ از لحاظ بصری مه و در معنای روانی‌اش افسردگی و استرس است

قهوه‌ای: نیاز شدید به آسایش جسمی و روحی، فعال و مهربان است. این رنگ از لحاظ روانی امنیت و آسایش و به لحاظ بصری چوب است.

ناگفته پیداست که صدها خصلت مهم دیگر برای هر رنگ شناخته شده است که موارد فوق اصلی‌ترین هستند و صرفا جهت نمونه بیان شده‌اند. نکتهٔ مهم دیگر اینکه هر رنگ حدود ۱۰ وضعیت روانی دارد که گاه برخی از آن‌ها با هم در تضاد‌اند.

منبع : سایت اطلس

(۶۳۰)