آموزش ساخت تراریوم «بنسای» داخل شیشه های خالی | فیلم

ساخت تراریوم بنسای

از اونجایی که تراریوم ها انواع مختلفی به لحاظ گیاهی داره، پس باید شناخت کافی از گیاه مورد استفاده برای کاشت تراریومتون داشته باشید. چون هر گیاه به بستر کشت، شرایط نگهداری و آبدهی خاص خودش نیاز داره و از همه مهمتر خاک مورد نیازتون هست.

مرحله اول: انتخاب ظرف تراریوم

برای تهیه تراریوم شما میتونید از هر ظرف شیشه ای بلاستفاده ای، استفاده کنید. از یک لیوان شیشه ای گرفته تا تنگ ماهی عید.لامپ و یا ظرف مخصوص تراریوم. فقط اینو یادتون باشه که ظرفتون ضخامت کافی رو داشته باشه تا در حین کار نشکنه و اینکه هر چه دهانه ظرف گشاد تر باشه کار شما برای کاشت گیاه راحتتر میشه. من برای اینکار از تنگ ماهی شب عیدم استفاده کردم.

مرحله دوم: انتخاب گیاه مورد نظر

گیاه مورد استفاده در تراریوم ها به دو دسته تقسیم میشن.

گیاهان آپارتمانی: همونطوری که از اسم گیاه متوجه میشید، گیاه آپارتمانی به خاکی با قدرت جذب رطوبت بالاتری نیاز داره. همچنین این گیاه به غبار پاشی بیشتری هم نیاز داره تا بتونه شادابی خودش رو حفظ کنه. من این گیاه رو برای افراد با حوصله برای رسیدگی پیشنهاد میکنم.

کاکتوسها: اگر به کاکتوسها علاقه دارید میتونید از مجموعه ای از این گیاهان، تراریومی تهیه کنید. یادتون نره که کاکتوس ها برخلاف گیاهان آپارتمانی رطوبت گریز هستند و تا مدتها به آب نیازی ندارند .پس افراد فراموشکار و بی حوصله از کاکتوسها تراریوم درست کنن

مرحله سوم : انتخاب بستر کشت (خاک) مناسب

بعد از انتخاب گیاه، با توجه به نوع اون باید بستر و خاک مناسب رو برای این تراریوم انتخاب کنید. بستر کشت شامل سه لایه یعنی لایه زهکش، لایه میانی، لایه فوقانی یا بالایی میشه.

 

لایه زهکش برای تراریوم

لایه زهکش برای گیاهان آپارتمانی و همینطور کاکتوسها بطور مشترک پوکه معدنی و یا شن شسته هست. دلیل استفاده از پوکه برای زهکش اینه که آب زیادی و اضافه داده شده به گیاه رو توی خودش جا میده و باعث میشه خاک تراریوم باتلاقی نشه و ریشه گیاه از بین نره.

لایه میانی برای تراریوم

لایه میانی برای گیاهان آپارتمانی حدود دوسانت پرلیت هست که من پرلیت رو با خاک کوکوپیت و پیت ماس مخلوط کردم و نتیجه بهتری رو ازش گرفتم. در عوض هم برای گیاهان آپارتمانی و هم برای کاکتوسها از لایه میانی ذغال کوبیده شده یا خاکه ی ذغال با قطر یک سانتی متر استفاده کردم. دلیل من برای استفاده از خاکه ذغال اینه که ذغال تصفیه کننده ی بسیار خوب هوا برای تراریوم و خاک اونه. پس برای جلوگیری از بوی نامطبوع تراریوم سعی کنید از ذغال کوبیده در لایه میانی استفاده کنید.

لایه فوقانی خاک برای تراریوم

لایه فوقانی برای گیاهان آپارتمانی مخلوطی از کوکوپیت، پرلیت و ( پیت ماس به مقدار کم ) هست اما برای کاکتوس ها از خاک مخصوص کاکتوس که مخلوطی از ماسه بادی و شن شسته هست استفاده کنید.

کاشت تراریوم مرحله به مرحله

ابتدا ظرف مورد نظرتون رو با آب و صابون بشویید و اونو خشک کنید. ته ظرف رو پوکه معدنی بریزید تا زهکش رو آماده کرده باشید.

بعد از لایه میانی نوبت به لایه فوقانی میرسه که من از مخلوط کوکوپیت و پرلیت و همینطور مقدار کمی پیت ماس استفاده کردم. چون گیاهان مورد استفاده من از دسته آپارتمانی ها هستن.

بعد از اینکه یک سوم از شیشه رو پر کردید، هر نقطه از خاک رو که قراره گیاه کاشته بشه گود کنید و گیاه رو بعد از خارج کردن از گلدانش و جدا کردن خاک اضافی اون توی خاک تراربوم قرار بدید و اطرافش رو با خاک پر کنید.

برای بقیه گیاهان هم همین روند رو ادامه بدیدو تک تک گیاهان رو بکارید اما یادتون باشه گیاهانی رو انتخاب کنید که شرایطشون با هم مشابه باشه.

از جمله گیاهان رونده ای که هم به تراریومتون زیبایی بیشتری خواهد داد و هم اینکه رطوبت رو حفظ خواهد کرد گیاه اشک نوزاد هست.

بعد از انجام تمامی مراحل و کاشت گیاهان اطراف گیاهان رو با خاک پر کنید.

منبع : سایت دو نفره

(۶۰۵۴)