آموزش ساخت چراغ خواب ابری | فیلم

آموزش ساخت چراغ ابری در خانه گام اول : وسایل و ابزار مورد نیاز

وسایل مورد نیاز

یک جعبه سبک و شفاف

چسب پانسمان

فوم، پنبه، پشم شیشه یا هر چیز دیگری که با آن ابر را بسازید

نخ ماهیگیری یا طناب برای آویزان کردن لامپ

آردوینو

LED

سیم

مقاومت

سنسور مادون قرمز

ریموت

باتری یا منبع تغذیه برای آردوینو

برد بورد یا بورد مدار ساده

ابزار مورد نیاز

چسب حرارتی

هویه

سیم چین

سیم لخت کن

گام دوم : مدار را بسازید

دیاگرام مدار چراغ ابری

ساخت مدار چراغ ابری بسیار ساده است. تنها چیزی نیاز دارید چند LED، چند مقاومت و سنسور مادون قرمز است. اندازه مقاومت هایی که استفاده می کنید، بستگی به LED ها دارد. برای محاسبه قدرت مقاومت ها می توانید از این ابزارجالب و کاربردی استفاده کنید. برای بیشترین نمونه ها، مقاومت ۲۲۰ کافی است.

LED

برای وصل کردن LED ها پایه منفی را به ردیف منفی بچسبانید و پایه مثبت را هم به ردیف عادی. وسط هر ردیفی که LED دارد با مقاومت یک پل بزنید. در انتخاب اندازه مقاومت ها دقت کنید. ردیف مقاومت ها را هم به پین مربوطه وصل کنید.

گیرنده مادون قرمز

پین RT نشان دهنده ردیف مثبت است و پین وسطی هم ریف منفی گیرنده است. پین سمت چپ هم به پین ۱۱ وصل میشود.

در نهایت هم دو ردیف منفی مدار را بهم وصل کنید. همین کار را برای ردیف مثبت هم تکرار کنید. حالا ردیف منفی را به زمین و ردیف مثبت را به ۵ ولتی وصل کنید.

قسمت سخت افزاری ساخت چراغ ابری تمام شد.

اگر می خواهید دقیقاً از همین کدها استفاده کنید، باید در قسمت void loop برنامه آردوینو، HEX را به DEC تغییر بدهید.

حالا نرم افزار ورد را باز کنید و با استفاده از گزینه های گرافیکی آن نقشه دکمه های روی ریموت را بکشید. برای کنترل چراغ ابری به ریموت خاصی نیاز ندارید و ریموت تلویزیون هم کارتان را راه می اندازد.

کتابخانه IRrecv را آپلود و اجرا کنید و پنجره سریال را باز کنید.

حالا هر کدام از دکمه ها را یکبار بزنید و کد ایجاد شده را در نقشه ای که کشیده اید، کپی کنید. اگر می خواهید از درست بودن کدها مطمئن شوید، هر دکمه را سه باز پشت سر هم بزنید. حواستان باشد که نگه داشتن دکمه برای بیشتر از چند ثانیه، کد جدیدی به شما می دهد.

حالا کدها را چک کنید تا مطمئن شوید تکراری نیستند. اگر کد دو یا چند دکمه تکراری بود، فقط از یکی از آن دکمه ها استفاده کنید چون همه شان یک کار می کنند. اگر کدها را برای استفاده با تنظیمات HEX تغییر بدهید، مشکل تکراری بودن کدها برایتان پیش نمی آید.

حالا کدهای چراغ ابری را از لینک زیر دانلود کنید. قسمت void loop را در کدها پیدا کنید و شروع به تغییر results.value کنید. در این قسمت باید کدهای دکمه های ریموت (که در ورد کپی کرده اید) را بجای ##### == وارد کنید. این یک نمونه کد برای یکی از دکمه های ریموت است :

شما باید بجای عددی که بعد از دو علامت = قرار دارد، کدهای مربوط به ریموت خودتان را وارد کنید.

گام چهارم : ریموت را رنگ کنید

ریموت را شخصی سازی کنیدبهتر است ریموت را باز کنید و پد دکمه ها را جداگانه رنگ کنیداینطوری استفاده از ریموت ساده تر میشود

برای ساده تر شدن استفاده از ریموت و کنترل چراغ ابری، می توانید دکمه های کنترل را رنگ کنید. برای اینکار یک راه ساده و یک راه درست دارید. راه ساده این است که روی دکمه ها را با ماژیک یا لاک ناخن رنگ کنید. اما راه درست این است که ریموت را باز کنید، پد دکمه ها را بیرون بیاورید و دکمه ها را رنگ کنید. با این روش هم می توانید دکمه ها را کامل رنگ کنید و هم مطمئن هستید که بدنه پلاستیکی رنگی نمی شود.

گام پنجم : بدنه چراغ ابری را بسازید

مراحل آماده سازی جعبهنحوه اتصال کابل برقدر جعبه را ببندید و روی آن را با فوم بپوشانیداستفاده از جعبه شفاف تاثیر زیادی روی زیبایی چراغ خواب دارد

حالا همه ساخت مدار و کدنویسی تمام شده و باید چراغ ابری را بسازید. ابتدا باید یک جعبه پلاستیکی شفاف و سبک پیدا کنید. به هر گوشه قسمت بالای جعبه یک تکه نخ ماهیگیری آویزان کنید و سر آنها را بهم وصل کنید. نخ ها باید دقیقاً هم اندازه باشند تا جعبه صاف بایستد. دقت کنید که این نخ ها به خود جعبه وصل می شوند نه در آن.

حالا جعبه را (بدون در) از جایی آویزان کنید تا بتوانید چراغ ابری را کامل کنید. چند نوار از چسب پانسمان ببرید و هر سر نوارها را به یکی از وجوه مکعب بچسبانید. با اینکار پوشاندن جعبه با فوم ساده تر میشود. این تکه چسب باید از بدنه جعبه فاصله داشته باشد و دو سر آن هم با چسب حرارتی به جعبه چسبانده میشود. می توانید این چسب ها را بصور متقاطع روی هم بچسبانید (شبیه X) تا پایه بهتری برای فوم ایجاد بشود.

 

حالا چسباندن فوم یا پشم شیشه را شروع کنید. گوله های کوچک پشم شیشه را با چسب حرارتی روی بدنه جعبه بچسبانید. اینکار را آنقدر ادامه بدهید که نیمه پایین چراغ ابری به شکل و اندازه دلخواه تان برسد.

 

حالا وسط در جعبه را سوراخ کنید و با سیم، زیپ پلاستیکی یا وسایل مشابه مدار را به در جعبه وصل کنید. اگر از باتری برای روشن کردن چراغ ابری استفاده می کنید، آن را بهم به در جعبه بچسبانید. اگر هم از کابل برق استفاده می کنید یک سوراخ جداگانه برای آن ببرید و سیم را از آن رد کنید.

 

حالا در جعبه را روی آن بگذارید و آن را با فوم بپوشانید. حالا آنقدر پشم شیشه اضافه کنید که چراغ خواب به شکل دلخواه تان دربیاید.

 

چراغ ابری آماده است

چراغ خواب ابری آماده استمی توانید چراغ را آویزان کنید یا برای آن پایه بسازیدساخت این چراغ بسیار ساده استچراغ خواب ابری

حالا می توانید چراغ را به سقف آویزان کنید. با ریموت کنترل رنگ LED ها را تغییر بدهید و از زیبایی چراغ خواب تان لذت ببرید. در ضمن اگر از چراغ ابری خوشتان آمده، حتماً از چراغ کهکشانی هم خوشتان خواهد آمد و شاید یکی از آن هم ساختید!

 

منبع : ساختنی

(۶۱۸۷)