آموزش جالب نقاشی کردن با حباب رنگی | فیلم

گام اول : وسایل مورد نیاز

کاغذ مخصوص نقاشی با آبرنگ

اسفنج

یک کاسه آب

نی

یک عدد لیوان یا ماگ

مایع ظرفشویی

آبرنگ یا رنگ تیوپی یا رنگ اکریلیک

گام دوم : محلول را درست کنید

ابتدا باید رنگ‌هایتان را به اندازه کافی رقیق کنید. ساده ترین راه استفاده از آبرنگ است. خیلی ساده آبرنگ خشک را پودر کنید و با آب مخلوط کنید. البته میتوانید از رنگ تیوپی هم استفاده کنید.

رنگی که ساخته اید را با مایع ظرفشویی مخلوط کنید. نسبت آبرنگ و مایع ظرفشویی خیلی مهم نیست اما بهتر است یکسان باشد

گام سوم : کاغذ را مرطوب کنید

اسفنج را داخل آب بزنید و با آن کاغذ را کمی‌مرطوب کنید. کاغذ نباید کاملاً خیس بشود و همین قدر که رنگ را جذب کند کافی است. برای اینکه میزان خیس کردن کاغذ دست تان بیاید باید کمی‌آزمون و خطا کنید.

اگر کاغذ را خیلی خیس کنید رنگ حباب‌ها با آب داخل کاغذ ترکیب میشود و شکل آنها روی کاغذ نمی‌افتد. در واقع کاغذ فقط رنگی میشود. اگر هم کاغذ خیلی خشک باشد، حباب‌ها بلافاصله می‌ترکند و رنگ جذب نمی‌شود.

اگر می‌خواهید از این تکنیک برای کارهای هنری استفاده کنید، بهتر بجای یک ورق کاغذ از بلوک کاغذ استفاده کنید. بلوک‌های مخصوص آبرنگ یک دسته کاغذ هستند که از اطراف بهم چسبانده شده اند. همین باعث میشود در حین کار روی کاغذتان چین و چروک نیفتد.

گام چهارم : حباب بازی کنید

حالا باید نی را داخل لیوان بگذارید و حباب بازی کنید. شروع به دمیدن در لیوان کنید تا پر از حباب بشود. اگر می‌خواهید حباب‌های بزرگ داشته باشید، وسط لیوان بدمید. حباب‌های کوچکتر معمولاً ظاهر بهتری دارند و توصیه می‌کنیم با چسباندن گوشه نی به کف لیوان حباب‌های کوچکتر بسازید.

وقتی حباب‌ها حسابی بالا آمدند و زیاد شدند، کاغذ مرطوب تان را بردارید و روی حباب‌ها بگذارید. اگر کاغذ را درست مرطوب کرده باشید، بعضی از حباب‌ها به کاغذ می‌چسبند. اگر این اتفاق نیفتاد، یک گوشه را از کاغذ را کمی‌بیشتر مرطوب کنید و دوباره امتحان کنید.

بعد از اینکه کاغذ را به همراه حباب‌هایی که به آن چسبیده اند از روی لیوان برمی‌دارید، حباب‌ها شروع به ترکیدن می‌کنند. حالا میتوانید شکل حباب‌ها را روی کاغذ ببینید. اگر شکل حباب‌ها به کاغذ منتقل نشده،کاغذ را بیش از حد خیس کرده اید.

همین کار را با رنگ‌های دیگر تکرار کنید تا به طرح مورد نظرتان برسید.

اگر نقاشی با حباب را در تابستان و در فضای باز انجام می‌دهید، خیلی طول نمی‌کشد که کاغذ و رنگ حباب‌ها خشک بشوند. در عرض ۵ دقیقه رنگ‌های روی کاغذ خشک میشوند و میتوانید کارتان را روی قسمت‌های دیگر تکرار کنید.

همانطور که در تصویر می‌بینید با این روش خیلی خوب می‌توانید لایه‌های رنگ زیبا خلق کنید. اگر می‌خواهید با این تکنیک نقاشی بکشید، باید برخی نکات را رعایت کنید. همانطور که در تصاویر می‌بینید، ابتدا باید قسمت‌هایی که با حباب رنگ میشوند را کامل کنید. برای قسمت‌های کوچکتر هم می‌توانید حباب‌ها را با قاشق از روی لیوان بردارید و روی کاغذ بگذارید. به این ترتیب طرح و رنگ دقیقاً به محدوده مورد نظرتان منتقل میشوند. برای خیس کردن این قسمت‌های کوچک کاغذ هم از مسواک یا قلم موی ابری استفاده کنید.

(۳۶۵۱)