آموزش ساخت عطر رنگین کمانی | فیلم

گام اول : وسایل مورد نیاز

الکل

روغن اسانس، روغن عطر، روغن دم کرده یا طعم دهنده‌های غذایی مثل وانیل (توضیحات بیشتر را در ادامه بخوانید)

آب مقطر یا آب معدنی

گلیسیرین

رنگ خوراکی

لازم نیست همه روغن‌هایی که در بالا نام بردیم را داشته باشید. البته هرچه مواد خام تنوع بیشتری داشته باشند، دست تان در ساخت رایحه بازتر است. این روغن‌ها را می‌توانید از عطاری‌ها بخرید. بین روغن‌هایی که نام بردیم، روغن اسانس از همه ارزانتر است چون مصنوعی است.

ابزار مورد نیاز

یک بطری شیشه ای برای نگه داشتن عطر دست ساز (بهتر است رنگی باشد)

شیشه مربا برای مخلوط کردن رایحه‌ها

قاشق یا فنجان اندازه گیری

قطره چکان

قیف

فویل یا کاغذ کادو (اگر از بطری شیشه ای شفاف استفاده می‌کنید)

گام دوم : بطری‌ها را آماده کنید

گام سوم : الکل را اضافه کنید

یک چهارم فنجان الکل داخل شیشه مربا بریزید.

گام چهارم : درباره عطر بیشتر بدانید

در این مرحله کمی‌درباره عطرها و رایحه‌های مختلف توضیح داده ایم. اگر برای ساخت عطر اختصاصی تان عجله دارید، سراغ مرحله بعدی بروید.

رایحه عطرهای مختلف بسته به زمانی که بوی آنها به مشام میرسد، به سه نت اصلی تقسیم میشوند.

نت بالایی : رایحه ای است که به محض استعمال عطر احساس میشود و کمی‌بعد از بین میرود. نت بالایی معمولاً یکی از این رایحه‌هاست : لیمو، پرتقال، گریپ فروت، نارنج، نعناع تند، نعناع و … .

نت میانی : این نت بلافاصله بعد از تمام شدن نت بالایی به مشام میرسد. نت بالایی رایحه‌هایی مثل گشنیز، مرزنگوش، ریحان، علف لیمویی، رزماری، شمعدانی، اسطوخودوس و … است.

نت پایه : این نت بعد از نت میانی احساس میشود و رایحه اصلی عطر شماست. نت پایه معمولاً بوی پچولی یا نعناع هندی، کندر، چوب سرو و کاج میدهد.

وقتی می‌خواهید عطر بسازید باید نت‌ها را از آخر به اول اضافه کنید؛ ابتدا نت پایه، سپس نت میانی و در آخر هم نت بالایی.

خانواده‌های رایحه

عطرها معمولاً به چهار خانواده گلی، شرقی، چوبی و تازه تقسیم میشوند. وقتی با چرخ رایحه و این خانواده‌ها آشنا باشید، می‌توانید رایحه‌هایی را ترکیب کنید که در این دسته بندی به هم نزدیک تر هستند. به این ترتیب‌هارمونی و هماهنگی رایحه‌های مختلف به حداکثر میرسد و میتوانید یک رایحه جدید خلق کنید.

تقسیم بندی‌های مختلفی برای خانواده رایحه‌های مختلف وجود دارد که ما یکی از آنها را در زیر آورده ایم (به ترتیب‌ها دقت کنید) :

 گلی (Floral) : گلی، گلی ملایم (Soft Floral) و گلی شرقی (Floral Oriental).

شرقی (Oriental) : شرقی ملایم (Soft Oriental)، شرقی و شرقی چوبی (Woody Oriental).

چوبی (Woody) : چوبی جنگلی یا خزه دار (Mossy Woods) و چوبی خشک (Dry Woods).

تازه و خنک (Fresh) : مرکبات (Citrus)، سبز (Green) و آب (Water).

می‌توانید همین اطلاعات را به شکل بهتری در تصویر چرخه رایحه ببینید. برای ساخت عطر بهتر، رایحه‌های نزدیک را با هم مخلوط کنید.

فکر می‌کنید با این اطلاعات نمی‌توانید عطر محبوب تان را درست کنید؟ پس سری به این سایت بزنید. در این سایت می‌توانید رایحه‌های بکار رفته در ساخت عطرهای مختلف را پیدا کنید و عین همان را در خانه و البته با هزینه کمتر بسازید. این سایت رایحه‌ها را به تفکیک نت‌های پایه، میانی و بالایی در اختیارتان میگذارد که همین کار را خیلی ساده میکند.

گام پنجم : رایحه‌ها را ترکیب کنید

حالا می‌توانید ساخت عطر را آغاز کنید. از قبل لیست رایحه‌ها و ترتیب اضافه کردن آنها را روی کاغذ بنویسید. بهتر است تجربه‌های اول را با کمک همان سایت انجام بدهید.

۲۵ قطره روغن اسانس یا روغن عطر داخل شیشه مربا بریزید.

یکی از رایحه‌های لیست را بردارید و چند قطره از آن داخل شیشه بریزید. شیشه را تکان بدهید و محلول را بو کنید (حتماً نام رایحه‌ها و تعداد قطره‌ها را روی کاغذ بنویسید). رایحه بعدی را بردارید و چند قطره از آن هم اضافه کنید. همینطور میزان و تعداد رایحه‌ها را کم و زیاد کنید تا به عطر دلخواه تان برسید.

اگر نمی‌دانید باید از کجا شروع کنید، الکل را در ظرف‌های کوچک تر بریزید و در هر کدام از آنها رایحه‌های مختلف (با اندازه‌های مختلف) را آزمایش کنید. کسب تجربه کمک میکند خلاقیت تان در ساخت عطر خانگی زودتر بروز پیدا کند.

گام ششم : صبر کنید تا عطر عمل بیاید

وقتی به رایحه مورد نظرتان رسیدید، باید صبر کنید تا عطر خوب جا بیفتد و عمل بیاید. عطر را به دست کم ۴۸ ساعت در محیط خشک و خنک بگذارید. این مدت بسته به نوع رایحه‌هایی که استفاده کرده اید تا یک ماه هم میرسد.

اینکار باعث میشود رایحه‌های مختلف بهتر باهم ترکیب بشوند و ماندگاری عطر هم بیشتر بشود. بعد از طی شدن زمانی که مشخص کرده اید، عطر را بردارید و آن را بو کنید. اگر از رایحه آن راضی نبودید، از روی لیست تان کاستی‌هایش را برطرف کنید و دوباره بگذارید تا جا بیفتد.

 گام هفتم : آب و گیلیسرین و رنگ را اضافه کنید

حالا که عطرتان آماده شده باید آن را رقیق کنید.

ابتدا دو قاشق آب مقطر یا آب معدنی به آن اضافه کنید. اگر می‌خواهید اسپری عطر بسازید، میزان آب را بیشتر کنید.

حدود پنج قطره گیلیسرین هم اضافه کنید تا رایحه عطر در طول زمان حفظ بشود.

و یک قطره رنگ به آن اضافه کنید

عطر خانگی و البته اختصاصی تان آماده است!

حالا می‌توانید عطر مخصوص تان را داخل ظرفی که انتخاب کرده اید، بریزید. باز هم می‌گوییم که اگر از شیشه عطرهای قدیمی‌تان استفاده می‌کنید، باید آن را کاملاً استریل کنید تا اصلاً بود ندهد. اگر از شیشه شفاف استفاده می‌کنید، حتماً آن را با کاغذ کادو یا فویل بپوشانید. اینکار عطر را در برابر نور مقاوم میکند.

دیدید که ساخت عطر در خانه اصلاً سخت نیست. کافی است کمی‌وقت بگذارید و رایحه‌های مورد نظرتان را پیدا کنید. از اینجا به بعد قسمت ساده کار یعنی ساخت عطر شروع میشود. البته رایحه‌ها و روغن‌های بکار رفته در این ساختنی را خودتان هم میتوانید بسازید.

منبع : سایت ساختنی

(۱۱۲۶۷)


11,267
بازدیدها