با مداد شمعی آب شده تابلو زیبا درست کنید | فیلم

گام اول : وسایل موردنیاز

بوم نقاشی

مقوا

سشوار (میتوانید از منبع گرمای دیگر هم استفاده کنید)

طرحی بریده شده عکسی که انتخاب کرده اید

مداد شمعی

چاقو یا کاتر

انبردست

چسب نواری

گام دوم : طرح تان را ببرید

ابتدا باید طرحی که انتخاب کرده اید را روی یک مقوا پرینت کنید. بهتر است از کاغذ معمولی استفاده نکنید چون ارزش اثرتان کم میشود. بعد از اینکه طرح را روی کاغذ کشیدید یا پرینت کردید، آن را با کاتر از کاغذ جدا کنید.

گام سوم : طرح را روی موم بچسبانید

بعد از اینکه طرح تان را بریدید، آن را روی موم قرار دهید و با چسب بچسبانید. یک قسمت از طرح را باز بگذارید تا بتوانید کارتان را از روی آن آغاز کنید.

حالا باید موم تان را آماده کنید.

 

گام چهارم : رنگ‌ها را انتخاب کنید

حالا باید ترکیب رنگ تابلوی نقاشی تان را انتخاب کنید. رنگ‌ها را حتماً روی یک کاغذ امتحان کنید و سپس آنها را انتخاب کنید. تعداد مداد شمعی‌هایی نیاز دارید بستگی به طرح تان و اندازه بوم دارد. برای طرحی که در تصویر می‌بیند ۱۰ تا ۲۰ مداد شمعی کافی است.

ترکیب رنگ را انتخاب کنید و پوشش کاغذی مداد شمعی‌ها را جدا کنید.

حالا باید ترکیب رنگ تابلوی نقاشی تان را انتخاب کنید. رنگ‌ها را حتماً روی یک کاغذ امتحان کنید و سپس آنها را انتخاب کنید. تعداد مداد شمعی‌هایی نیاز دارید بستگی به طرح تان و اندازه بوم دارد. برای طرحی که در تصویر می‌بیند ۱۰ تا ۲۰ مداد شمعی کافی است.

ترکیب رنگ را انتخاب کنید و پوشش کاغذی مداد شمعی‌ها را جدا کنید.

گام پنجم : مداد شمعی‌ها را آب کنید

حالا باید مداد شمعی‌ها را آب کنید و با آنها روی بوم تان نقاشی کنید. یکی از مداد شمعی‌ها را بردارید و با انبردست آن را بگیرید. درجه گرمای سشوار را روی حداقل تنظیم کنید. دمای زیاد باعث میشود قطرات موم به این طرف و آن طرف بپاشند. سشوار را طوری روی آن بگیرید که گرما مستقیماً به بوم نقاشی نخورد. این نکته اهمیت زیادی دارد چون میتواند هر چیزی که می‌کشید را خراب کند. هنگام ریختن مداد شمعی آب شده روی بوم، قسمتی از آن را روی محل تماس استنسیل با موم بریزید تا طرح تان کامل به بوم منتقل شود. البته میزان موم در این قسمت نباید زیاد باشد چون ممکن است به زیر استنسیل تراوش کند و طرح تان را ناقص کند.

برای اینکه طرح تان خوب و کامل روی بوم منتقل بشود، بعد از چکاندن قطرات موم کمی‌بوم را کج کنید تا موم زیر استنسیل نرود و شکل نقاشی تان هم بهتر شود. هرچه بم را با شیب کمتری کج کنید، رد آن بیشتر روی بوم می‌افتد و قطرات بزرگتر و کلفت تر میشوند.

گام ششم : کل طرح را با موم بپوشانید

همین طور کارتان را ادامه دهید و پیش بروید. وقتی به چسب‌ها میرسید، آنها را جدا کنید. کج کردن بوم را فراموش نکنید. بهتر است از الگوی خاصی برای چکاندن مداد شمعی آب شده استفاده نکنید و اجازه دهید خلاقیت تان همه چیز را پیش ببرد. ساخت الگوهای تصادفی و بدون نظم برای بیشتر مردم کار سختی است و اکثراً دوست دارند همه چیز یکدست و مرتب باشد. در این ساختنی اصلاً به فکر نظم و ترتیب باشید و فقط هنرمند درون تان را رها کنید تا کارش را بکند.

بعد از اینکه طرح را با یک لایه مداد شمعی آب شده پوشاندید، نوبت به رنگ‌های بعدی میرسد. البته میتوانید از رنگ‌ها در کنار هم استفاده کنید یا هر ترکیب دیگری که به ذهن خودتان میرسد.

گام هفتم : استنسیل را جدا کنید

حالا باید استنسیل را از بوم بکنید. یک گوشه کوچک از موم روی استنسیل را انتخاب کنید و آن را آب کنید. خیلی آرام استنسیل را از همین نقطه بلند کنید. اگر مقوا بلند نشد، موم بیشتری را آب کنید.

دقت کنید که در این مرحله باید خیلی صبور باشید و از گرمای زیاد استفاده نکنید. این گرما میتواند قسمت‌های دیگر کار را آب کند یا دست کم ظاهر تابلو را عوض کند.

گام هشتم : بوم را تمیز کنید

بعد از اینکه استنسیل را جدا کردید، ممکن است در برخی از قسمت‌های خالی موم مشاهده کنید. یک تیغ بردارید و شروع به تمیز کردن لبه‌های کثیف بکنید. به این ترتیب طرح دیگر ناقص نخواهد بود و کامل دیده خواهد شد.

مقوایی که استنسیل را از آن جدا کرده بودید را روی بوم بگذارید تا کاملاً مشخص بشود باید کدام قسمت‌ها را تمیز کنید. تمیز کردن طرح چیزی حدود یک ساعت زمان میبرد و دقت زیاد میخواهد.

اثر هنری تان آماده است

منبع : کاردستی

(۱۱۳۲)


1,132
بازدیدها