آموزش درست کردن «دریم کچر» برای تزیینات به سبک سرخپوستان | فیلم

دریم کچر (Dreamcatcher) یا کابوسگیر یکی از اشیای دست ساز سرخپوستان بومی امریکا می باشد که در فرهنگ زیبای این مردمان بسیار متداول است.

کابوسگیرهای اصیل شامل یک حلقه از شاخه های درخت بید بود که ریسمان را به شکل تار عنکبوت داخل آن می بافتند و آویزهایی از پر، وسایل شخصی و نشان های مقدس به آن وصل می کردند. سپس آنرا بالای گهواره کودک یا محل خواب خویش می آویختند.

سرخپوستان بر این باور هستند که کابوس ها و رویاها در هوا پراکنده اند و زمانیکه بخواهند به خواب شخصی وارد شوند، کابوس ها در دام کابوسگیر اسیر می شوند و با طلوع آفتاب از بین خواهند رفت. و تنها رویاها و خواب های خوب می توانند از تارهای آن عبور کنند.

امروزه به دلیل جذابیت شکل و ظاهر این وسیله دست ساز با پیشینه فرهنگ بومی سرخپوستان، از کابوسگیر استفاده های تزئینی بسیاری می شود. به همین دلیل بر آن شدیم تا آموزشی از ساخت این وسیله زیبا برای شما تهیه کنیم.

وسایل مورد نیاز:

۱. حلقه چوبی یا فلزی با قطر مورد نظر

۲. بند چرم یا جیر مصنوعی

۳. نخ ضخیم (مخصوص دستبند یا تسبیح)

۴. پر

۵. چسب قوی

۶. آویز و مهره های تزئینی (به سلیقه خودتان)

۷. قیچی

* حلقه فلزی، بند چرم، نخ دستبند و پر را می توانید از خرازی ها تهیه نمایید.

مراحل ساخت: ۱.  سر بند چرمی را خوب به حلقه بچسبانید. زمانیکه که از محکم شدن آن مطمئن شدید دورتا دور حلقه را با بند چرم بپوشانید. برای این کار بهتر است از بندهای یک الی دو متری استفاده کنید تا عبور بند از داخل حلقه آسانتر شود. برای هر تکه بند نیز می توانید سر و انتهای آنرا مانند شروع کار به حلقه بچسبانید.

۲.یه تکه بند چرم را همراه یک الی دو عدد مهره به بالای حلقه ببندید تا در نهایت دریم کچر شما از این قسمت روی دیوار آویز شود.

۳. نخ را درست زیر بند آویز دریم کچر گره بزنید. و مطابق تصویر یک چند ظلعی منتظم داخل حلقه تشکیل دهید.  اکنون همان عملیات مرحله سوم را تکرار کنید با این تفاوت که نخ را به دور اضلاع چندضلعی بپیچانید. به جهت چرخش نخ دور میله دقت کنید تا اضلاع چند ضلعی هنگام ساخت شل نشود. تواند زمانیکه دوباره به محل گره نخ رسیدید مجددا آنرا به حلقه گره کنید.

۵. این کار را ادامه دهید تا چند ضلعی به کوچکترین حالت ممکن خود برسد. حین عبور دادن نخ می توانید مهر های چوبی را در میانه های تاری که می بافید جای دهید.

۶. سه تکه بند چرم را به طول ۵۰ سانتیمتر جدا کرده و مطابق تصویر به صورت متقارن در قسمت پایین دریم کچر آویز کنید.

۷. حالا نوبت آن است تا مهره های بیشتر و آویز اصلی را به بندهای چرم اضافه و پرهای زیبا را با استفاده از چسب در انتهای هر بند چرم آویزان کنید.

حالا شما یک دریم کچر بسیار زیبا دارید. رویاهایتان شیرین و زیبا.

منبع : من و هنر

 

(۲۱۲۶۱)