بازتاب انتخابات در رسانه های خارجی | فیلم

رویترز: مردم ایران با حضور در صف‌های طولانی رای دادند

به گزارش خبرگزاری رویترز، مردم ایران در ساعات ابتدایی روز جمعه رای‌ دهی برای انتخابات میان دو نامزد اصلی ریاست جمهوری، یعنی حسن روحانی رئیس‌جمهور میانه روی ایران و ابراهیم رئیسی از اصولگرایان که فردی تندرو است را آغاز کردند.

آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم ایران پس از انداختن رای خود در یک صندوق اخذ رای در تهران، خواستار حضور گسترده مردم در این رقابت‌ها شد و آن را یک انتخابات مهم برشمرد.

وی تاکید کرد: سرنوشت کشور توسط مردم مشخص می‌شود.

شبکه‌های تلویزیونی ایران به طور مرتب تصاویری از صف‌های طولانی مردم برای شرکت در انتخابات در حوزه‌های اخذ رای پخش می‌کنند.

دیگر مقامات ارشد ایران نیز در همان دقایق ابتدایی شروع رای گیری پای صندوق‌های رای رفتند.

هم‌زمان با رئیس جمهور، مردم ایران اعضای شوراهای شهر و روستای خود را نیز انتخاب می‌کنند.

رئیسی ۵۶ ساله و روحانی ۶۸ ساله رقبای اصلی در این انتخابات هستند و بنابر اعلام رسانه‌های داخلی، حدود ۳۵۰ هزار نیروی امنیتی در سراسر ایران برای محافظت از این انتخابات مستقر شده‌اند.

بی‌بی‌سی: مردم ایران برای انتخاب رییس‌جمهور خود رأی می‌دهند

شبکه بی‌بی‌سی با اشاره به فضای انتخاباتی کنونی در کشورمان گزارش داد: مردم ایران برای حضور در انتخاباتی پای صندوق‌های رأی رفته‌اند که در آن حسن روحانی برای دور دوم خود رقابت می‌کند.

این شبکه خبری گزارش داد، مردم ایران روز جمعه برای انتخاب رییس جمهور خود پای صندوق‌های رأی رفتند. در این انتخاب چهار نازمزد حضور دارند که به نظر می‌آید رقابت اصلی میان حسن روحانی ۶۸ ساله، رییس‌جمهور میانه‌رو ایران و ابراهیم رئیسی ۵۶ ساله که یک فرد تندرو به شمار می‌آید است.

اگر هیچ یک از نامزدها نتواند بیش از ۵۰ درصد آرا را به خود اختصاص دهد، انتخابات به دور دوم کشیده و هفته آینده مجدداً برگزار خواهد شد.

تمامی رییسان جمهور ایران از سال ۱۹۸۵ تاکنون دو دوره خدمت کرده‌اند.

آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران در لحظه اول آغاز انتخابات رأی خود را به صندوق انداخت و از مردم کشورش نیز خواست تا در همین ساعات ابتدایی پای صندوق‌های رأی بروند و در این انتخابات مهم شرکت کنند.

آسوشیتدپرس: حضور گسترده مردم ایران در اولین انتخابات پس از توافق هسته‌ای

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد: مردم در اولین انتخابات ریاست جمهوری پس از توافق هسته‌ای به طور گسترده پای صندوق‌های رای رفته‌اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مردم ایران در حالی روز جمعه( امروز) قرار است رئیس‌جمهور آینده خود را انتخاب کنند که این انتخابات به عنوان یک رفراندوم برای سیاست‌های حسن روحانی رئیس‌جمهور میانه‌رو ۶۸ ساله ایران دیده ‌می‌شود. وی علیرغم برخی انتقادات داخلی توانست با قدرت‌های جهانی به توافقی جامع دست یابد که براساس آن، ایران در ازاء لغو تحریم‌های بین‌المللی برنامه هسته‌ای خود را محدود کرده است. مسائل اقتصادی نیز یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های مردم ایران در این انتخابات است. بیش از ۵۶  میلیون نفر در ایران واجد شرایط هستند که در بیش از ۶۳ هزار حوزه اخذ رای، آرا خود را به صندوق خواهند ریخت.

آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر معظم ایران که بالاترین مقام در این کشور است، در همان دقایق ابتدایی آغاز انتخابات سراسری ایران رای خود را در صندوق انداخت و از مردم خواست تاحضور حداکثری داشته باشند و هرچه سریعتر پای صندوق‌ها بروند.

وی تاکید کرد: سرنوشت کشور در دست تمام مردم است.

به گزارش آسوشیتدپرس، صف مردم برای شرکت در انتخابات بسیار طولانی است و تحلیل‌گران می‌گویند که این مشارکت گسترده به روحانی برای دومین پیروزی‌اش کمک خواهد کرد.

حسن روحانی نیز که در این انتخابات به سختی با ابراهیم رئیسی تندرو رقابت می‌کند، رای خود را به صندوق ریخت و گفت: هر نامزدی که انتخاب شود باید برای انجام مسئولیت‌هایش مورد حمایت قرار گیرد.

گاردین: در صف‌های طولانی انتخابات ایران، روابط آینده با غرب انتخاب می‌شود

روزنامه گاردین در گزارشی نوشت: انتخاب رئیس‌جمهور در ایران به یکی از مهم‌ترین رویدادها تبدل شده است، چراکه آینده تعاملات تهران را تعیین خواهد کرد.

به نوشته روزنامه گاردین، مردم ایران روز جمعه در حالی پای صندوق‌های رای رفته‌اند که گفته می‌شود نتایج آن می‌تواند مسیر این کشور برای یک نسل را مشخص کند. پیروز این رقابت‌ها نه تنها بر آینده تاثیرگذار است، بلکه مسیر آینده کشور را تعیین خواهد کرد. رقبای اصلی در این انتخابات حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران و ابراهیم رئیسی هستند.

روحانی که به عنوان فردی میانه‌رو شناخته می‌شود  توانست در ژوئیه ۲۰۱۵ با گروه موسوم به ۱+۵ به توافقی هسته‌ای دست یابد که منجر به رفع تحریم های ایران در ازاء محدودیت برنامه هسته‌ای این کشور شد.

به نظر می‌آید رئیسی که از حزب اصولگرا و تندرو است، رویکردی بسته‌تر در تعامل با جامعه بین‌الملل دارد. اما چالش بزرگ روحانی برای پیروزی دوباره در انتخابات ریاست جمهوری است.

گاردین نوشت: مردم ایران که در صف‌های طولانی رای‌گیری را آغاز کرده‌اند، قرار است روابط آینده کشور با غرب را نیز انتخاب کنند.

المیادین: ایرانیان به طور گسترده‌ در شعبه‌های اخذ رای حاضر شدند

المیادین نوشت: ایرانیان به طور گسترده‌ در شعبه‌های اخذ رای حاضر شدند و مقام معظم رهبری انتخابات را بسیار مهم توصیف کردند.

این خبرگزاری در ادامه نوشت: صبح امروز درهای شعبه‌های اخذ رای برای عموم مردم ایران باز شد و مردم حضور گسترده و پرشوری داشتند.

المیادین در ادامه نوشت: مقام معظم رهبری برای شرکت در انتخابات حضور یافت و گفت که انتخابات ریاست جمهوری بسیار مهم است و ملت ایران باید به آن اهتمام دهند.

حسن روحانی، رئیس جمهور کنونی ایران نیز رای خود را به صندوق انداخت و گفت: امروز ملت ایران مسیر و سرنوشت خود را مشخص خواهند کرد.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران نیز به پای صندوق‌ رای رفت.

ابراهیم رئیسی، کاندیدای ریاست جمهوری نیز در یکی از شعبه‌های اخذ رای در جنوب تهران حاضر شد و رای خود را به صندوق انداخت و گفت: همه ملت ایران باید در انتخابات شرکت کنند.

گزارش روسیا الیوم از حضور گسترده مردم ایران در انتخابات

روسیا الیوم نوشت: دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران صبح امروز آغاز شد و مقام معظم رهبری در حسینیه امام خمینی (ره) حضور یافت و رای خود را به صندوق انداخت و  گفت که ملت ایران هر چه سریعتر در انتخابات شرکت کنند.

حسن روحانی،‌ رئیس جمهور ایران نیز در حسینیه ارشاد در شمال تهران حضور یافت و رای خود را به صندوق انداخت، همچنین مصطفی هاشمی طباء، کاندیدای ریاست جمهوری و اسحاق جهانگیری و محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در همان ساعات اولیه در شعبه های اخذ رای حضور یافتند و رای خود را به صندوق انداختند.

روسیا الیوم در ادامه نوشت: انتخابات ریاست جمهوری راس ساعت ۸ صبح به وقت تهران آغاز شد و ۵۶ میلیون و ۴۱۰ هزار و ۲۳۴ نفر شرایط شرکت در انتخابات را دارند .

بازتاب انتخابات ریاست‌ جمهوری ایران در اسکای نیوز عربی

اسکای نیوز عربی نوشت: بعد از رقابت سخت میان حسن روحانی، رییس جمهور ایران و ابراهیم رییسی کاندیدای دیگر و رقیب حسن روحانی صبح روز جمعه ۲۹ اردی‌بهشت مردم ایران در حوزه‌های انتخاباتی حاضر شدند و رأی خود را به صندوق انداختند.

اسکای نیوز در ادامه نوشت: سیدعلی خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران در یکی از حوزه‌های انتخاباتی حضور یافت و پس از انداختن رأی‌ خود به صندوق گفت: همه ملت ایران در همان ساعات اولیه حضور یابند و در این انتخابات مهم شرکت کنند.

این خبرگزاری در ادامه نوشت: از میان چهار کاندیدای ریاست جمهوری ایران به نظر می‌رسد که حسن روحانی اصلاح‌طلب و ابراهیم رییسی اصولگرا بیش‌ترین شانس پیروزی را دارند.

اسکای نیوز در پایان نوشت: انتخابات ریاست جمهوری ایران هم‌زمان با انتخابات شورای شهر و روستا برگزار شد و در شهرهای بزرگی هم‌چون تهران، اصفهان و مشهد بیش‌ترین رقابت‌ها دیده می‌شود.

نیویورک تایمز: انتخابات ایران آزمونی در حمایت از توافق هسته‌ای است

یک روزنامه آمریکایی نوشت: مردم ایران در حالی برای انتخابات رئیس‌جمهور آینده خود رای می‌دهند که این انتخابات از نگاه غرب یک آزمون در حمایت از توافق هسته‌ای است.

به نوشته روزنامه نیویورک تایمز،‌ ایرانی‌ها روز جمعه برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری پای صندوق‌های رای رفتند. مردم تهران حتی از دوره قبل یعنی انتخابات ۲۰۱۳ حضور پررنگ‌تری داشته‌اند.

رقابت اصلی میان حسن روحانی رئیس جمهور میانه‌رو ایران و ابراهیم رئیسی است که فرد تندرو به شمار می‌آید. غرب این انتخابات را به عنوان آزمونی برای پشتیبانی از توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ می‌داند که به رفع تحریم‌های ایران در ازاء محدودیت برنامه هسته‌ای این کشور منجر شد.

نیویورک تایمز در ادامه نوشت: آقای رئیسی برای پیروزی نیازمند حضور محکم و گسترده افرادی است که کمتر در مناطق مرفه زندگی می‌کنند و به علاوه کسانی که روی ایدئولوژی تمرکز بیش‌تری دارند. هر دو نامزد در جریان کارزار انتخاباتی‌شان وعده بهبود وضعیت اقتتصادی را داده‌اند.

 

(۴۱)