لحظه های نفس گیر در آفرود | فیلم

آفرود و یا رانندگی خارج از جاده که بیشتر معنی رانندگی بیابانی را در ذهن تداعی می کند از جمله برنامه هایی است که تاریخچه آن را می توان در مسابقات اتوموبیلرانی جستجو کرد.

بهترین لحظات آفرود

استقبال شرکت کنندگان از بعضی از این مسابقات که در مسیرهای دشواری همچون گل، کویر، کوهستان ها و… برگزاری می شد به رونق این نوع از مسابقات انجامید و با توجه به زیبایی و بکر بودن مسیر برگزاری این مسابقات، مورد توجه گردشگران نیز واقع شده است.

این همخوانی شاخه ای جدید به گردشگری اضافه کرد که به طبع از زیر شاخه های طبیعت گردی به حساب می آید که ویژگی های سفر در طبیعت، همزمان با هیجان ویژه در آفرود را به طور یکجا در بر دارد. در این برنامه ها عموماً از خودروهای شاسی بلند (SUV) استفاده شده که علاوه بر آن توانایی های خاص خودرو نظیر قدرت، سرعت، توانایی حفظ تعادل و… را نیز داشته باشد. همه نکات فوق بدون در نظر گرفتن توانایی های راننده در کنترل و هدایت خودرو در مسیرهای صعب العبور بی معنی به نظر می رسد.

بکر بودن مسیرهای اجرای برنامه از یکسو و توانایی آسیب رسانی خودروها به طبیعت نظیر تخریب پوشش گیاهی، فرسایش خاک و… نکاتی است که حساسیت این نوع برنامه ها را به شدت افزایش می دهد. به طوریکه یک برنامه ی طبیعت گردی با هدف حفظ محیط زیست می تواند به یک برنامه دشمن محیط زیست تبدیل شود لذا در طراحی چنین برنامه هایی توجه خاص به طراحی، حفظ طبیعت و استفاده از رانندگان و مجریان دوستدار طبیعت الزامی می باشد.

در مقایسه با کشورهای کویر همسایه نظیر امارات که اغلب از خودروهای لوکس و به روز، گران قیمت با تجهیزات کامل استفاده می کنند که هرچند فقط به گشتی کوتاه در تپه های شنی محدود می شود، می توان این کلاس از تورها را در کشور ما به عنوان تورهای کلاسیک آفرود به حساب آورد که با توجه به تفاوت قیمت خودرو در این دو کشور، قیمت چنین تورهایی بسیار بسیار گران خواهد بود و به نظر نگارنده در حال حاضر اجرای چنین تورهایی ممکن نیست. پس برای حضور در تورهای آفرود مقایسه با کشورهای همسایه معقول به نظر نمی رسد.

اما در تورهای آفرود که این روزها در صنعت گردشگری کشور رو به رشد می نماید اغلب از خودروهایی استفاده می شود که از طراحی آن ها سال ها می گذرد ولی یا توسط خودروسازهای داخلی به روز شده و با مدل های امروزی در بازار به فروش می رسند نظیر پاژن و یا همان خودروهای قدیمی مثل پاترول، پاجرو، رنجرور و… بوده که توسط صاحبانشان با تعویض قطعات اصلی و تاثیرگذار در آفرود به روز شده و با افزودن قطعاتی کمکی مثل وینچ، رول بار و… برای حضور در بیابان ها و کویرها بهینه سازی شده است.

 

(۲۰۳)


203
بازدیدها

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>