اختراع خودرو “آب سوز” توسط دانشمند ایرانی به ثبت جهانی رسید | فیلم

اختراع خودرو “آب سوز” توسط دانشمند ایرانی به ثبت جهانی رسید

علاء الدین قاسمی دانشمند ایرانی می‌گوید توانسته یک خودرو «آب سوز» اختراع کند. خبرگزاری راپتلی روسیه با انتشار ویدیویی از خودروی آب‌ سوزی که علاءالدین قاسمی مخترع ایرانی ابداع کرده است رونمایی کرد. این خودروی آب‎سوز اسفند ۱۳۹۴ برای نخستین بار در پانزدهمین نمایشگاه بین‎المللی محیط زیست در ایران رونمایی شد. پرس تی وی نوشت: قاسمی گفت: «این خودرو با آب کار می‎کند و کاملاً دوستدار محیط زیست است. برای استفاده از آب به جای بنزین و گازوئیل در این خودرو نیازی به تعویض کلیات خودرو نیست و این جا‎به‎جایی سوخت با هزینه بسیار اندک امکان پذیر است.»

این مخترع ایرانی که عضو کانون ملی نخبگان جوان است، افزود: «۶۰ لیتر آب در مخزن سوخت خودرو ریخته می‎شود که ۹۰۰ کیلومتر مسافت را در مدت ۱۰ ساعت طی می‎کند.» وی همچنین گفت: «خروجی این خودرو بخار است و هیچ‎گونه آلودگی محیط زیست به همراه ندارد. در هر یک لیتر بنزین، ۲۹ مگاژول انرژی تولید می‎شود در حالی که با هر یک لیتر آب ۹۶ مگاژول انرژی تولید خواهد شد.»

قاسمی در فروردین ۱۳۹۵ دربارۀ این اختراع خود که ثبت جهانی شده است به خبرگزاری برنا گفت در سال ۲۰۰۸ موفق به کشف این فرمول شده است، اما اکنون با حمایت استاندار البرز و وزارت کشور قصد تجاری‏‎سازی آن را دارد. وی افزود: «من خودرویی اختراع نکرده‎‏ام بلکه سوخت خودرو قابل تغییر است بدون اینکه موتور خودرو را دستکاری کنیم.»

قاسمی توضیح داد که چون فرمول آب هیدروژن ۲ و اکسیژن یک است، بنابراین هیدروژن را از آب جداسازی و از آن به عنوان سوخت استفاده می‎کند. از سوخت هیدروژنی برای پرتاب موشک و ماهواره استفاده می‎شود.

انرژی هیدروژن یک منبع انرژی پاک و پایدار محسوب می‎شود. از هیدروژن در برنامۀ فضایی سازمان فضایی امریکا (ناسا) به عنوان سوخت در سفینه‌های فضایی و در پیل‎‌های سوختی که گرما، برق و آب آشامیدنی برای فضانورد تولید می‌کنند نیز استفاده می‌شود. پیل‌های سوختی ابزارهایی هستند که هیدروژن را مستقیماً به برق تبدیل می‌کنند. می‌توان از هیدروژن به عنوان سوخت خودروها و هواپیماها نیز استفاده کرده و با به کارگیری از این عنصر، برق مصرفی خانه‌ها و ادارات را تأمین کرد.

(۶۰۰۵۶)


60,056
بازدیدها