ساخت رباتی برای تعمیر و نگهداری هواپیماها توسط شرکت رولزرویس | فیلم

رولزرویس اخیراً توانسته با همکاری یک موسسه به نام Wyss که متعلق به دانشگاه هاروارد است این ربات کوچک با نام Swarm را رونمایی کند. نتیجه‌ همکاری این دو تولید یک ربات عنکبوتی با سایز حدود یک سانتیمتر شده است که می‌تواند به راحتی به داخل موتور هواپیما رفته و در آنجا حرکت کند.

این ربات می‌تواند جایگزین شلنگ‌ها و ربات‌های مار مانند آندوسکوپی شود تا تصاویری از نقاط غیر قابل مشاهده‌ داخل موتور تهیه کرده و برای تکنسین‌ها ارسال کند.

هدف اصلی از تولید این ربات، افزایش سرعت در پروسه‌ عیب یابی موتورهای هواپیما است ضمن اینکه در صورت عملیاتی شدن swarm دیگر نیازی نیست تا موتور برای عیب یابی از روی هواپیما جدا شود؛ چراکه این خود فرآیندی بسیار زمان بر و پر هزینه است.

به گفته سباستین دوریوا مدیر تحقیقات Wyss در دانشگاه هاروارد این ربات کوچک می‌تواند کارهایی را انجام دهد که ربات‌های فعلی از انجام آن‌ها ناتوان هستند و حالا می‌توان به راحتی بخش‌های مختلف موتور را مورد بررسی قرار داد.

از نظر دانشمندان، ابعاد این ربات همچنان بزرگ است و در آینده تلاش خواهند کرد تا ربات‌های کوچک‌تری تولید کنند. قدم بعدی استفاده از این ربات‌های عنکبوت‌شکل در کنار ربات‌های مارمانند است.

به این ترتیب چند ربات به طور همزمان به داخل موتور نفوذ خواهند کرد و می‌توان انتظار عیب یابی بسیار سریع و دقیق داشت.

(۵۹۵)