کامیون الکتریکی تسلا معرفی شد | فیلم

این محصول با تمامی اتومبیل‌ها و وسایل نقلیه برقی که تسلا تاکنون تولید کرده تفاوت دارد. ایلان ماسک در برنامه کلی خود قصد دارد حمل و نقل زمینی را متحول کرده و گسترش بدهد. تسلا در تلاش است با استفاده از تکنولوژی‌های رانندگی خودکار و همچنین ساخت وسایل نقلیه برقی، حمل و نقل را ایمن‌تر کرده و هزینه‌ها را کاهش بدهد. به عقیده ایلان ماسک، این شیوه نوین، جذابیت بسیار زیادی دارد.
ظرفیت باتری کامیون الکتریکی تسلا هنوز به طور دقیق مشخص نیست، با این حال به ادعای شرکت، این وسیله می‌تواند با یک مرتبه شارژ، حین داشتن بیشترین بار ممکن و بیشترین سرعت حرکت، ۵۰۰ مایل (۸۰۰ کیلومتر) حرکت کند. نیروی مورد نیاز برای حرکت توسط چهار موتور الکتریکی تولید می‌شود. بر روی هر محور پشت کابین، دو موتور قرار گرفته است.

حداکثر باری که می‌توان با کامیون الکتریکی تسلا جابه‌جا کرد ۳۶ تن است. این کامیون را می‌توان در اتوبان‌ها بر روی حالت خودران قرار داد و همه چیز را به سیستم هوشمند وسیله سپرد. این وسیله مجهز به یک باتری توانمند است، به طوری که طی سی دقیقه شارژ می‌توان آن را برای ۴۰۰ مایل (۶۵۰ کیلومتر) جابه‌جایی آماده کرد. اگرچه این محصول اکنون رونمایی شده است، اما تولید آن از سال ۲۰۱۹ آغاز خواهد شد.
تسلا رونمایی از این محصول را با آوردن دو کامیون بر روی صحنه آغاز کرد. همانطور که با توجه به طراحی سایر محصولات تسلا انتظار داشتیم، این یک کامیون زیبا و بسیار جذاب است. موقعیت مرکزی راننده، نخستین چیزی است که در ظاهر این کامیون جلب توجه می‌کند. به عقیده ایلان ماسک، این سبک از طراحی کمک زیادی به افزایش میان دید راننده خواهد کرد.

کامیون-خودران-تسلا | تگ

کامیون الکتریکی تسلا حتی حین داشتن یدک‌کش قادر است طی پنج ثانیه، از سرعت ۰ به ۱۰۰ کیلومتر برسد. وقتی حداکثر ظرفیت بار ممکن یعنی ۳۶ تن بر روی آن قرار داشته باشد، رسیدن از ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر چیزی حدود بیست ثانیه زمان خواهد برد. کامیون الکتریکی تسلا قادر است حین حمل این میزان بار، با سرعت ۶۵ مایل بر ساعت (۱۰۴ کیلومتر بر ساعت) حرکت کند که حتی در مقایسه با کامیون‌های دیزلی نیز بیشتر است.

به عقیده ایلان ماسک، بیشتر مسیرهایی که راننده‌ها توسط کامیون برای حمل بار طی می‌کنند چیزی حدود ۴۰۰ کیلومتر است. پس با یک مرتبه شارژ کامیون الکتریکی تسلا می‌توان با آن به مقصد رفت و سپس بازگشت، بدون اینکه به شارژ مجدد در مسیر نیازی باشد. با این حال شرکت تصمیم دارد در ابتدا، در مسیرهای پرتردد کامیون‌ها، ایستگاه‌های شارژ قرار بدهد. با توجه به فراهم شدن امکان ۶۵۰ کیلومتر جابه‌جایی طی ۳۰ دقیقه شارژ، وجود این ایستگاه‌ها می‌تواند بسیار مفید باشد.تسلا مدعی است کامیون الکتریکی این شرکت سبب صرفه‌جویی در هزینه‌های مربوط به سوخت و نگهداری خواهد شد. یک کامیون دیزلی در مقایسه با کامیون الکتریکی تسلا، به ازای هر مایل حرکت، ۲۰ درصد هزینه بیشتری دارد. به عقیده سازنده، شرکت‌ها به دلیل کاهش هزینه‌های سوخت، به ازای هر یک میلیون مایل (یک و نیم میلیون کیلومتر) جابه‌جایی می‌توانند ۲۰۰ هزار دلار صرفه‌جویی کنند.

تسلا-کامیون | تگ

به لطف سیستم هوشمند کامیون الکتریکی تسلا، راننده از زمان نیاز به تعمیر قسمت‌های مختلف پیش از خراب شدن آگاه شده و می‌تواند از پرداخت هزینه‌های زیاد ناشی از خرابی قطعه جلوگیری کند. مهمتر از آن، زمان مورد نیاز برای تعمیر به شدت کاهش پیدا خواهد کرد که خود سبب افزایش بازدهی می‌شود. سیستم ترمز احیاکننده وسیله قادر است بخشی از انرژی مصرف شده را جبران کند. ساخت این کامیون برقی برای تسلا نیز به‌صرفه است، چرا که شرکت از همان موتورهای اتومبیل Model 3 در آن استفاده کرده و پک باتری نیز با واحدهای ذخیره‌سازی پیشین شرکت یکسان است؛ به این ترتیب زمان و هزینه ساخت کامیون کاهش پیدا می‌کند.
ایلان ماسک به حدی از ایمنی کامیون الکتریکی شرکت خود مطمئن است که اعلام کرد این وسیله می‌تواند از یک انفجار هسته‌ای جان سالم به در ببرد! در غیر این صورت مشتری پولش را پس خواهد گرفت. شرکت سازنده چندین دوربین در اطراف کامیون کار گذاشته است که به راننده کمک می‌کند حین رانندگی، بیش از پیش به محیط اطراف اشراف داشته باشد. با ۵ هزار دلار می‌توانید یک کامیون الکتریکی تسلا را برای خود رزرو کنید.

(۱۳۰)