عروسک های چند هزار ساله در فرهنگ ایران از زبان پدر عروسک ها + فیلم

عروسک های چند هزار ساله در فرهنگ ایران از زبان پدر عروسک ها

 

عادل بزدوده عروسک ساز موفق و برجسته ی کشور و عروسک گردان و سازنده تعداد زیادی از عروسک های خاطره انگیز کودکان دهه شصت، دیشب به خندوانه آمد. این عروسک ساز که به او لقب “پدر عروسک ها” را هم داده اند؛ ساخت عروسک هایی مثل«مخمل»خونه مادر بزرگه، «زی زی گولو» در مجموعه «تا به تا»، عروسک هایی از شهر موشهای ۱و۲ و… را در کارنامه دارد.

تعداد زیادی از زنان روستایی احیا کننده عروسک های بومی هم در برنامه دیشب حضور داشتند.

عادل بزدوده در بخشی از سخنانش در برنامه خندوانه به سبقه تاریخی عروسک های ایران اشاره کرد و یکی از قدیمی ترین عروسک ها را “بوکه بارانه” یا “عروس باران” در کردستان دانست.

عروس باران (به کردی: بوکه بارانه یا بووکه بارانه) نوعی مراسم تمنا و درخواست برای باریدن باران است که در مواقع خشکسالی در کردستان برگزار می‌شده‌ و هنوز هم در برخی شهرهای کردنشین برگزار می‌شود. در این آیین بسیار قدیمی، بر تن چوب بلندی لباس‌های زنانه می‌پوشانند یا، درصورت امکان، از عروسکی دارای لباسی محلی استفاده می‌کنند، و دختران جوان، درحالی‌که آن را دوره می‌کنند، از آن خواهش می‌کنند بارش باران برای مردمان سرزمینشان آغاز شود.

بسیاری از مردم‌شناسان و مورخان، این عروسک چوبی و این آیین کهن کُردی را نمادی از آناهیتا (ایزدبانوی آب‌ها) می‌دانند، و محققان قدمت این مراسم را به زمان زرتشت نسبت داده‌اند. هر سال این مراسم در شهرهای مختلف کردستان، ازجمله مهاباد، سنندج و بوکان، برگزار می‌شود.

 

بوکه بارانه یا عروسک باران؛

1654

(۵۷)


57
بازدیدها

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>