تکنیک های کاربردی در نقاشی کشیدن با آبرنگ | فیلم

سیزده تکنیک کاربردی در نقاشی کشیدن با آبرنگ

۱-تکنیک رنگ زدن یکنواخت:

در این روش رنگ آمیزی به صورت یک دست انجام می شود .به این صورت که قلم به طور کامل از رنگ پر است وسعی میکنیم تمام سطح به یک مقدار رنگ را جذب کند و یکنواخت شود. کلید این روش در کنترل مایع است. یک رنگ یکنواخت عالی زمانی  بدست می آید که هیچ ناحیه تاریکتر یا روشنتری وجود نداشته باشد.

۲-روش رنگ زدن مدرج در آبرنگ:

رنگ آمیزی در این روش از یه نوع درجه بندی رنگ بدست می آید که در ابتدا با قلمو رنگ برداشته میشود و در هر مرحله میزان آب بیشتری به قلمو اضافه می شود به این معنی که از رنگ تیره تر به روشن تر حرکت کنیم یا بالعکس این روش معمولا در رنگ آمیزی آسمان از ناحیه روشنتر از خط افق استفاده می شود.در این روش نیز میتوان از یک رنگ شروع و به رنگ دیگری نیز برسیم.

۳- تکنیک روش خراشیدن کاغذ:

از تکنیک های محبوب آبرنگ خراشیدن سطح است. زمانی که کاغذ آبرنگ مرطوب است به راحتی می توان سطح آن را با یک شیء نوک تیز خراش داد. خراشیدن کاغذ باعث پاره شدن سطح نرم آن می شود.

قسمت پاره شده آبرنگ را زودتر از قسمت های سالم کاغذ جذب می کند و در نتیجه رنگ دانه های بیشتری در این قسمت جمع خواهد شد و بعد از خشک شدن قسمت آسیب دیده تیره تر خواهد شد. برای خراشیدن کاغذ، از هر شیء نوک تیزی مثلا انتهای دسته قلم مو،سوزن، نوک کاردک نقاشی و یا حتی ناخن می توان استفاده کرد.

۴-روش خیس در خیس آبرنگ:

بیشتر هنرمندان روش خیس در خیس را مهم ترین روش آبرنگ می دانند به این دلیل که هیچ چیز را نمی توان کپی کرد و رنگها و آب راه خودشان را می روند.شما هیچ کنترلی در این روش ندارید پس باید اجازه دهید رنگها چرخش خود را داشته باشند. با یک قلمو بزرگ کل کار را با آب خیس می کنیم و می گذاریم کمی آب جذب کاغذ شود و بعد رنگ می گذاریم.

در این روش هم می توان رنگ مورد نظر را در پالت ساخت و هم می توان مستقیم بر روی کاغذ ولی بهتر است در پالت رنگ ها مخلوط شوند. تکنیک خیس در خیس فرآیند به کارگیری رنگ بر روی کاغذ خیس می باشد و یکی از تکنیک های عالی برای خلق پس زمینه های محو با جزئیات اندک است .

۵-روش خشک در خشک در آبرنگ :

در این روش قلم با رنگ غلیظ روی کاغذ خشک قرار می گیرد. رنگ کاملا تیز ( نه محو) و رنگ کاملا پر رنگ است. اگر رنگ خیلی غلیظ باشد بعضی از قسمت های کاغذ ممکن است رنگ نگیرد . این روش برای جاهایی که ظرافت لازم است و جاهایی که نیاز به پخش شدن رنگ نیست استفاده میشود

۶-روش خشک در خیس:

روش خشک در خیس به رنگ غلیظ (قلم موی نسبتا خشک) در کاغذ خیس گفته می شود. در این روش رنگها پر رنگ تر هستند و با توجه به میزان خیس بودن کاغذ میزان محو شدن رنگها متفاوت است

۷-روش خیس در خشک :

روش خیس در خشک به رنگ غلیظ روی کاغذ خشک گفته می شود. رنگها به علت خشک بودن کاغذ دارای لبه های تیزی هستند ولی به علت رقیق بودن رنگ کمرنگ هستند. ( باز هم بستگی به غلظت رنگ دارد)

۸-تکنیک برداشتن رنگ :

اغلب رنگ های آبرنگ پس از خشک شدن قابل حل و برداشتن از روی کاغذ باقی می مانند . شما می توانید رنگ خیس یا خشک شده را بردارید: اگر رنگ برروی کاغذ خیس بود می توانید از یا قلموی نم دار تمیز برای پا کردن قسمتهایی که میخواهید استفاده کنید.

مطابق با شکلی که می خواهید روشنتر شود با استفاده از قلمو خط، نقطه،یا هر شکلی که می خواهیداستفاده کنید. اگر رنگ خشک شده بود قسمت مورد نظر را با قلم موی مرطوب خیس کرده و رنگ را با دستمال حوله ای یا کاغذی بر می دارید. برداشتن رنگ خیس بهترین روش کشیدن ابر در آسمان است .

۹-تکنیک آبرنگ با نمک :

آبرنگ تماما درباره ی بافت ولایه هاست. نمک می تواند یک بافت جالبی با یک تلاش اندک به وجود آورد. پاشیدن کمی نمک بر روی رنگ مرطوب نقاط گل مانند و نامنظم زیبا و ظریفی را به وجود می آورد . هر یک از کریستال های نمک رنگ را از خود دور کرده و فضای روشن تری را در زیرشان به وجود می آورند.

شما می توانید این بافت را برای خلق یک دشت گل ، برف و یا برگ روی درختان به کار گیرید هم چنین از این روش می توان برای خلق آثار آبستره استفاده کرد. هم چنین می توانید از آن در فضای پس زمینه یا پیشین نقاشی که در آن چیز دیگری وجود ندارد استفاده کنید بعد از خشک شدن ذرات نمک را برمیداریم.

۱۰-تکنیک مشما در آبرنگ :

استفاده از مشمای کشیده جالب ترین راه برای ایجاد بافت در اشکال مسطح ، یخ و آب می باشد . و تکنیک مشمای مچاله بافت های فوق العاده ای را برای کوه و صخره به وجود می آورد. یک کاغذ آبرنگ بردارید آن را با آب تمیز خیس کنید و با رنگ‌های دلخواه و برس مناسب، طرح مورد نظر خود را روی آن بکشید. پلاستیک مثلا یک تکه کیسه فریزر را در ابعاد مناسب ببرید، در دست خود آن را مچاله کنید، قبل از اینکه رنگ خشک شود، پلاستیک را روی آن قرار دهید.

اگر پلاستیک از روی کاغذ می‌افتد، می‌توانید چیزی روی آن قرار دهید. صبر کنید تا رنگ کاملا خشک شود. سپس پلاستیک را از روی کاغذ بردارید و جادوی این روش را نظاره کنید. خواهید دید که طرح‌ها و بافت‌هایی در نقاشی ایجاد شده که زیبایی آن را دوچندان کرده است.

۱۱-استفاده از الکل در آبرنگ :

الکل بعد از ریختن و پاشیده شدن بر روی کاغذ خیس،آب را دفع کرده ، رنگ را پس می زند و اشکال دایره ای شکل و نامنظم زیبا و سفیدی را به وجود می آورد . اسپری کردن الکل همان تاثیر را دارد اما بافت به وجود آمده ظریف تر خواهد بود . هم چنین میتوان با استفاده از اشکال مختلف مثل سر نی و استفاده از الکل شکلهای متفاوتی را به وجود آورد. زمان جادویی برای اجرای این تکنیک وقتی است که کاغذ هنوز خیس اما درخشش رنگ در حال از بین رفتن می باشد.

۱۲-تکنیک چسب میسکیت ( ماسک مایع ) :

چسب در برابر آبرنگ مقاومت دارد و می توان از آن به عنوان ماسکی محافظ از قسمتهای سفیدی که نمیخواهیم رنگ شوند استفاده کنیم که میتوانیم با استفاده از قلمو هر شکلی را که بخواهیم با چسب اجرا کرده و بعد از خشک شدن آن رنگ کردن طرح را شروع می کنیم.

با توجه به نوع قلم مویی که از آن استفاده می کنید و بافت کاغذ و زمان به کارگیری آن ( بر روی کاغذ سفید رنگ نشده و یا بر روی رنگ خشک شده ) ، ماسک می تواند جزئیات ریز و یا بافت های جالبی را خلق کند . به خاطر داشته باشید که چسب خشک شده را هر چه سریع تر از کاغذ جدا کنید در غیر این صورت هر چه طولانی تر بر سطح کاغذتان باقی بماند ، جدا کردن آن سخت تر خواهد شد .

۱۳-تکنیک پاشیدن رنگ :

شما می توانید این کار را توسط هر نوع قلم موی آبرنگ و یا با استفاده از یک مسواک قدیمی انجام دهید . این روش برای پیش زمینه ی کار ، گیاهان ، شاخ و برگ درختان و بافت های انتزاعی ( آبستره ) مناسب می باشد اگرچه کنترل رنگ بسیار مشکل است

(۴۲۴۶)