اژدهای کومودو آهوی درمانده را به آسانی شکار کرد | فیلم

اژدهای کومودو حیوانی خطرناک و عجیب است که شاید از دید بسیاری از ما یکی از وحشتناک‌ترین خزندگان نیز باشد. اژدهای کومودو بزرگترین جانوری است که در دسته مارمولک‌ها قرار می‌گیرد. طول آن‌ها می‌تواند به ۳ متر هم برسد و وزن آن‌ها گاهی از ۲۰۰ پوند هم بیشتر می‌شود.پ

اژدهای کومودو خزنده‌ای گوشتخوار است و غذای اصلی‌اش را خوک‌ها، گوزن‌ها، مارها، ماهی‌ها و بوفالوها تشکیل می‌دهند! جالب است بدانید که یک اژدهای کومودو بالغ از گونه خودش هم تغذیه می‌کند و غالبا ده درصد از غذای اژدهای کومودو بالغ را سایر کومودوها تشکیل می‌دهند.
کومودوها دندان‌های بسیار تیزی دارند که از نظر ساختار به دندان‌های کوسه‌ها بسیار شبیه است. آن‌ها با دندان‌های خود به راحتی می‌توانند شکار را از پا در بیاورند.
برخلاف سایر گوشتخواران، اژدهای کومودو استخوان و حتی سُم شکارش را هم می‌خورد!اژدهای کومودو بالغ، رنگ پوست خاکستری و تیره‌ای دارد و اژدهای کومودو جوان‌تر رنگ پوست سبز با خطوط زرد و مشکی دارد.

نحوه شکار کردن اژدهای کومودو

اژدهای کومودو همانند مار زبانی دو شاخه دارد. این خزنده از زبان خود برای دریافت رد شکار استفاده می‌کند. به لطف گیرنده‌های قدرتمند زبانی، اژدهای کومودو می‌تواند حضور یک شار از فاصله ۶/۵ کیلومتری را تشخیص دهد.این خزندگان معمولا در طول روز شکار می‌کنند چرا که چشمان آن‌ها نمی‌تواند محیط را در شب به درستی ببیند. به جز این مسئله، اژدهای کومودو قدرت شنوایی اندکی دارد که همین مورد باعث می‌شود تا این خزندان در طول روز به دنبال شکار بروند.بزاق اژدهای کومودو بسیار سمی است! بزاق این خزنده ۵۰ نوع باکتری مختلف را در خود دارد و تنها یک گاز کافی است تا بزاق این خزنده با خون طعمه مخلوط شده و شکار مسموم شود.تحقیقات جدید نشان داده‌اند که بزاق این جانور در کنار باکتری‌هایش، یک زهر قوی هم در خود دارد که به هنگام گاز گرفتن این زهر همراه با بزاق وارد بدن طعمه می‌شود.

منبع: کجارو

(۱۱۱۲)

دسته بندی : حیوانات

1,112
بازدیدها