آرمادیلو؛ حیوان زره پوش بامزه | فیلم

آرمادیلو؛ حیوان زره پوش بامزه

آرمادیلو پستانداری است که همه چیز خوار بوده ومتوسط عمرش ۱۲ تا ۱۵ سال می باشد و۱۳ تا ۱۵۰ سانتی متر طول داشته و۸۵ گرم تا ۵۴ کیلوگرم وزن داشته وکلمه آرمادیلو یک کلمه اسپانیائی است و به معنی زره دار کوچک می باشد و آن به دلیل دارا بودن صفحات استخوانی در پشت سر و پاها و دم می باشد.آرمادیلوها تنها پستاندارانی هستند که چنین زره ای را دارا می باشند.آرمادیلوها عموما دارای یک پوزه شبیه پارو بوده ودارای چشم های کوچکی می باشند.

آنها اندازه و رنگ های بسیار متفاوتی دارند و به طوریکه از ۱۵ سانتی متر به رنگ صورتی تا آرمادیلو های غول پیکر ۱.۵ متری به رنگ قهوه ای تیره وجود دارند و انواعی به رنگ سیاه قرمز خاکستری و زرد دیده می شوند.بر خلاف تصور مردم فقط برخی از آرمادیلوها می توانند خود را در پوششان مخفی کنند .در واقع فقط سه گروه از آنها می توانند پشت و پاهای خود را بپیچانند و پوسته خود را به شکل یک توپ سخت کنترل کرده و باعث سردرگمی مهاجمین کردند.آنها در جاهای گرم ساکن هستند مانند جنگل های بارانی ،چمنزارها و مناطق نیمه بیابانی.به علت سرعت پائین متابولیسم آنها و فقدان ذخایر چربی سرما دشمن انهاست.

آرمادیلوی زره پوش

بدن ارمادیلو با قطعات سخت استخوانی (مانند زره) پوشیده شده است. در طبقه‌بندی جانوران، در همان خانواده‌ای قرار دارد که مورچه‌خوار و حیوان تنبل قرار می‌گیرند. آرمادیلوی غول‌پیکر باطولی برابربا۵متر است که در همه جای امریکا یافت می شود.
آرمادیلوها، انواع مختلفی از گیاهان، حشرات و جانوران کوچک را می‌خورند. آنها به خوردن مورچه‌ها و موریانه‌ها بسیار علاقه دارند، این جانوران با پاهای جلو و پنجه‌های نیرومندشان زمین را می‌کنند و مورچه‌ها و موریانه‌ها را پیدا می‌کنند و می‌خورند.
آرمادیلوها به تنهایی یا به‌ صورت زوج یا گروه در حفره‌هایی که زیرزمین حفر کرده‌اند، زندگی می‌کنند. آرمادیلوها جانورانی ترسو هستند و هر گاه احساس خطر کنند، به سرعت به طرف لانه‌های خود فرار می‌کنند .

(۱۱۸۶)

دسته بندی : حیوانات

1,186
بازدیدها