عاقبت کروکودیلی که وارد قلمرو اسب‌های آبی شد | فیلم

عاقبت کروکودیلی که وارد قلمرو اسب‌های آبی شد

اسب های آبی که بی باکانه از جوانترها و قلمرو خود دفاع می کنند بیشتر از هر حیوان وحشی دیگری مسئول کشته شدن انسانها در آفریقا هستند.

خمیازه یک اسب آبی به معنی خواب آلودگی یا خستگی او نیست، بلکه یک ژست تهدید است که دندانهای بزرگ و تیز او را نشان می‌دهد که قادر به دو نیم کردن یک قایق کوک تنها با یک گاز هستند. اسب های آبی که بی باکانه از جوانترها و قلمرو خود دفاع می کنند بیشتر از هر حیوان وحشی دیگری مسئول کشته شدن انسانها در آفریقا هستند.

هیپوتاموس آمفی بیوس به معنی اسب رودخانه است. اسب آبی که وزنش به ۱۸۰۰ کیلوگرم و بیشتر می‌رسد در جنوب صحرای بزرگ و در طول رودخانه نیل زندگی م یکند در حالی که زمانی در آسیا و اروپا نیز یافت می شد. اسبهای آبی رودخانه های عمیق و زمین های پوشیده از چمن نزدیک ْآنا را برای سکونت ترجیح می دهند. اما در آبهای شور نزدیک دهانه رودخانه ها و دریاچه‌های آفریقای مرکزی نیز یافت می شوند. اسب‌های آبی علف خوارند و برخی اوقات به مزارع نیز دستبرد می‌زنند. آنها بیشتر روز را در داخل آب می‌گذرانند.

علیرغم اندازه بزرگ آنها که به سه متر طول، ۱٫۵ متر ارتفاع و دهانی نیم متری می‌رسد، می توانند از انسان سریعتر بدوند. نعره یک اسب آبی به ۱۱۵ دسی‌بل می‌رسد و غرشی شبیه شیر دارد.

تقریبا تمامی کاشفین و شکارچیان معروف آفریقا حوادث ناخوشایندی با اسب آبی را در هنگام قایقرانی تجربه کرده اند. همه آنها اسب آبی را به عنوان یک جانور وحشی بدخواه توصیف کرده اند. اسپنسر تایرون شکارچی معروف در نزدیکی سواحل دریاچه روکوا (Rukwa) در تانزانیا بدست یک اسب آبی به قتل رسید. اسب آبی بروی قایق کانوی او آمد و سر و بازوان او را گاز گرفت.

شواهد اخیر از بررسی DNA نشان می‌دهد که اسب آبی به والها و دولفین ها نزدیکتر از هر پستاندار دیگری است. دندانهای قیچی مانند اسب آبی بطور مداوم رشد می کنند. آنها از عاج ساخته شده و حتی گرانقیمت تر از عاج فیل هستند، زیرا با گذشت زمان زرد نمی‌شوند.

گوشها و سوراخ بینی اسب آبی که در بالای سر او واقع شده‌اند درون آب بطو خودکار بسته می‌شوند. اسب آبی مو ندارد و دارای پوستی صاف است. پوست اسب آبی یک روغن قرمزرنگ از خود ترشح می کند که در بیرون از آب پوست او را مرطوب نگه می‌دارد.

پوست اسب آبی بسیار محکم است بطوری که شیرها نمی توانند پوست او را بدرند. بنابراین اسب آبی در طبیعت شکارچی دیگری بغیر از انسان ندارد. اسب آبی در هر دوره بارداری یک بچه می زاید و طول دوره بارداری ۲۳۰ روز است. تولد بچه ها معمولا در فصول بارندگی رخ می دهد.

(۸۷۷)


877
بازدیدها