کشنده‌ترین و سمی‌ترین حیوانات را بشناسید | فیلم

کشنده‌ترین و سمی‌ترین حیوانات را بشناسید

وقتی صحبت از حیوانات سمی و خطرناک می‌شود، مارها و عنکبوت‌ها اولین حیواناتی هستند که به ذهن خطور می‌کنند، ولی گستره‌ی زیادی از موجودات وجود دارند که از سم خود برای شکار، دفاع یا حتی جفت‌یابی استفاده می‌کنند. دانشمندان برای دست یافتن به طبیعت کشنده‌ی این حیوانات و همچنین برای استفاده از زهرشان برای مصارف دارویی به مطالعه روی آن‌ها پرداخته‌اند.

ماهی سنگی (Stonefish)

ماهی سنگی از جانورانی است که به خوبی استتار می‌کند و همین ویژگی، این ماهی را به یکی از خطرناک‎ترین موجودات استرالیا تبدیل کرده است. شاخک‌های تیز پشت او، دارای سمی با دوز بالا است که در صورت تماس با آن ابتدا باعث دردی شدید در محل تماس، آسیب بافت و سپس اختلال در تنفس می‌شود و اگر رسیدگی پزشکی صورت نگیرد، در نهایت موجب حمله‌ی قلبی می‌شود. البته بعد از کشف پادزهر در سال ۱۹۵۹، هیچ انسانی در استرالیا توسط این حیوان جان خود را از دست نداده است.

عقرب دث‌استاکر یا قاتل (Deathstalker Scorpion)

این عقرب آمریکایی، خطرناک‌ترین نوع از گونه‌ی عقرب‌ها است. نیش این عقرب حتی اگر زهر را با دوز پایین انتقال دهد، می‌تواند کشنده باشد. البته از زهر این عقرب برای ساختن داروهایی برای کاهش پیشروی تومورها نیز استفاده می‌شود.

عروس دریایی

عروس دریایی با نیش قدرتمند و دردناک خود هر انسانی را که به سرعت مداوا نشود از پای در می‌آورد.

هشت‌پای حلقه آبی (Blue Ring Octopus)

این گونه از هشت‌پاها که در استرالیا وجود دارند، زهری به نام سرزهر (Cephalotoxin) تولید می‌کنند که از آنزیم بزاق دهان آن‌ها گرفته شده است. این زهر با جلوگیری از عبور و هدایت رشته‌های عصبی و عضلانی، قربانی را فلج می‌کند. مطمئنا در صورت مداوا نشدن فربانی خواهد مرد. معمولا این نیش بی‌درد خواهد بود و قربانی وقتی متوجه درد خواهد شد که کار از کار گذشته است.

قورباغه نیزه سمی (Poison Dart Frog)

این نوع قورباغه از آشناترین گونه‌های قورباغه است و زهری چربی دوست، از گروه آلکالویید زیر پوست آن جریان دارد. این زهر در آمریکای جنوبی برای سمی کردن نوک نیزه‌ها استفاده می‌شد و اسم این نوع قورباغه نیز در پی همین حرکت نام‌گذاری شده است. رنگ روشن پوست این قورباغه زنگ خطری برای بقیه حیوانات است.

ماهی بادکنکی (Puffer Fish)

این نوع ماهی مقام دوم را در سمی‌ترین مهره‌داران دارد. این ماهی هنگام احساس خطر بسیار خطرناک خواهد بود.

حلزون مخروطی (Cone Snails)

این حلزون حیوانی درنده و پیچیده است، هر چند که اصلا به او نمی‌خورد. برای شکار ماهی، حلزون مخروطی دندانی به شکل نیزه پرتاب می‌کند که بسیار زهرآلود هست. به تازگی کشف شده که زهر این حلزون شامل مقدار زیادی انسولین است که با بالا بردن قند خون، ماهی را به شوک فرو ‌می‌برد.

 

(۵۸۱)