فیلم در مورد آزمایش بی صدا بودن اعجاب انگیز پرواز جغد با میکروفون های فوق پیشرفته

فیلم در مورد آزمایش بی صدا بودن اعجاب انگیز پرواز جغد با میکروفون های فوق پیشرفته

 

گونه های بسیاری از جغدها دارای پرهایی هستند که برای پرواز خاموش و بی‌صدا خلق شده اند. به عنوان مثال، لبه پیشرو از پرهای جغد سفت است که موجب کاهش صدای پرزدن هنگام پرواز می‌شود در حالی که لبه عقبی پرهای جغد حاشیه نرمی دارد که باعث تعادل در پرواز می‌شود. پرها همچنین پوششی کرک‌دار دارند که مانع از ایجاد صدا در هنگام پرواز می‌شود.

توانایی جغدها در پرواز آرام و بی صدا در هنگام شکار می‌تواند به طراحی نسل جدید هواپیماهای مسافربری با آلودگی صوتی کمتر منجر شود.  محققان دانشگاه کمبریج برای درک بهتر نحوه کاهش صدا در هنگام پرواز جغدها، ساختار بال این پرندگان را مورد تجزیه و تحلیل دقیق قرار داده‌اند. نتایج این مطالعه می‌تواند اطلاعات مفیدی برای طراحی نسل جدید هواپیماهای کم صداتر در اختیار محققان قرار دهد. پرواز آرام و بی صدای جغد، رمز موفقیت این پرنده در هنگام شکار است و این توانایی منحصر به فرد به شکل خاص بخشی از پرهای بال حیوان مربوط می‌شود. جاستین جاورسکی، از محققان دانشگاه کمبریج تأکید می‌کند: نحوه دستیابی جغد به سکوت آکوستیک دقیقا مشخص نیست؛ اشکال خاص بال در گونه‌های مختلف جغد احتمالا باعث حذف صدای ایرودینامیک پرواز می‌شود که به پرنده امکان یافتن شکار در تاریکی تنها با قدرت شنوایی را فراهم می‌کند.

محققان سه ویژگی را در بال جغد مورد بررسی قرار دادند که شامل مجموعه‌ای از پرهای سفت در امتداد لبه بال، یک ماده نرم و پرز دار در بالای بال و یک حاشیه انعطاف پذیر در لبه عقبی بال است. محققان با استفاده از مدل‌های ریاضی دریافتند که لبه عقبی بال با خواص الاستیک و متخلخل می‌تواند به کاهش صدا کمک کند.

(۴۵۶)


456
بازدیدها