عزاداری نهنگ ماده برای نوزاد مرده‌اش | فیلم

نهنگ پایلوت باله کوتاه (سیاه ماهی) با نام علمی Globicephala macrorhynchus و اسامی انگلیسی Short-finned pilot whale, Pacific pilot whale, Black fish از راسته Cetacean، زیر راسته Odontoceti، خانواده Delphinidae است.

نهنگ­ پایلوت باله کوتاه عموما به رنگ تیره (سیاه، خاکستری، قهوه­ای) هستند که به همین علت به آنها، ماهی سیاه (Black fish) نیز گفته می شود. به لحاظ جثه از گروه پستانداران دریایی میان جثه با طول حدود ۳.۵ تا ۶.۵ متر (نمونه های بالغ) هستند. بچه ها به هنگام تولد حدود ۶۰ کیلو گرم وزن و ۱.۵ تا دو متر طول دارند. تعداد دندان ها در جلو هر ردیف آرواره­ هفت تا ۹ عدد به صورت دندان های تیز و کوتاه می باشد. همانند سایر پستانداران دریایی دندان دار (Odontoceti) از دندان­ها صرفاً برای گرفتن و نگهداری طعمه (و نه برای جویدن) استفاده می­کنند و در حقیقت غذا را کاملاً می­بلعند.

اطلاعات اندکی از وضعیت و ویژگیهای زیستی و رفتاری جمعیت های جهانی گونه نهنگ پایلوت باله کوتاه (به استثناء جمعیت منطقه ژاپن) در اختیار می باشد ولی تاکنون جمعیت های مستقل آبهای ژاپن، کارائیب، جزایر قناری، فیلیپین، اندونزی به اثبات رسیده اند. به نظر می رسد که گله های منطقه دریای عمان (تنگه هرمز) و دریای عرب و حتی خلیج بنگال، وابسته به جمعیت مستقل پاکستانی- عمانی معروف به جمعیت PAKOMAN باشند که وابستگی به دریاها و خلیج های کناره ای ناحیه اقیانوسی هند – آرام دارند.

منبع: ایسنا

(۱۷۴)


174
بازدیدها