میمون‌های دماغ‌گنده؛ گونه خاصی از میمون‌های بومی برونئی | فیلم

جزیره بورنئو (Borneo) از نظر وسعت سومین جزیره بزرگ دنیا و بزرگ ترین جزیره آسیاست. این جزیره در جنوب شرقی آسیا در مرکز شبه جزیره مالایا و اندونزی قرار دارد. جالب است بدانید که بورنئو فقط متعلق به یک کشور نیست و سه کشور اندونزی، مالزی و بورنئی در آن سهیم هستند به طوری که ۷۳ درصد این جزیره در کشور اندونزی قرار دارد.

بیشتر از نیمی از خاک جزیره بورنئو را جنگل های استوایی پوشانده است و به آن ظاهری جنگلی داده است، جنگلی هایی که میلیون ها سال است که در این جزیره به وجود آمده اند. این جنگل های استوایی و آب و هوای منحصربفرد این ناحیه باعث شده که در این جزیره گیاهان و جانوران عجیبی به وجود بیاید، جانورانی که نمونه آن ها را در هیچ کجای دنیا نمی توانید پیدا کنید. جزیره، پر از درختان بسیار بزرگ است که منبع تامین چوب مورد نیاز جهان هستند. این جزیره مطمئنا به غیر از جنگل های عجیب خود، ساحلی زیبا هم دارد، ساحلی سفید و رویایی که در آن می توانید تفریحات آبی مثل غواصی را امتحان کنید. وجود جانوران آبزی خاص و رنگی در دریای این جزیره باعث شده تا بسیاری از گردشگرانی که علاقمند به غواصی هستند این جزیره را برای غواصی انتخاب کنند. آن ها در کنار ماهی های رنگارنگ و منحصر بفرد، دنیای زیر آب متفاوتی را تجربه می کنند.

در این محل میمون خاصی به نام میمون دماغ گنده هم وجود دارد. میمونی با رنگ قهوه ای روشن که بومی جنوب شرق آسیا و جزیره بورنئو است. بینی بزرگ و دراز این میمون ظاهری منحصر به آن داده است که به راحتی از دیگر گونه های میمون ها قابل تشخیص است.از دیگر حیوانات خاص این جزیره فیل هایی به اسم «پیگمی» هستند فیل هایی که ارتفاع آن ها یک متر کمتر از فیل های معمولی است و دم آن ها روی زمین کشیده می شود این فیل ها را فقط در منطقه صباح ( بخش کوچکی از جزیره بورنئو در بخش مالزی) می توانید ببینید.

منبع: الی گشت

(۶۹۰)