تنبیه شدید شیر نر توسط شیرهای ماده | فیلم

شیرها از بزرگترین حیواناتی هستند که به دلیل چالاکی و قدرت بالا به سلطان جنگل مشهور شده اند.این گونه گربه سانان ویژگی های خاصی دارند که برای حیات و شکار طعمه از آن استفاده می کنند.شیرها یکی از بزرگترین گونه‌های جانوری از خانواده گربه سانان هستند و در فرهنگهای مختلف به خاطر بدن بزرگ، یال زیبا و چالاکی در هنگام شکار به عنوان سلطان جنگل شناخته می‌شوند.
در گذشته شیرها در آفریقا، جنوب آسیا، خاورمیانه و حتی ایران زندگی می‌کردند، اما در حال حاضر به جز تعداد کمی ‌از آنها که در هندوستان یافت می‌شوند، سایر شیرها در مناطق ساوانایی آفریقا زندگی می‌کنند. اتحادیه بین‌المللی حفاظت از محیط زیست وضعیت بقای گونه شیر را در حالت آسیب‌پذیر طبقه‌بندی کرده‌ است.
۱.این گربه‌های اجتماعی در گله‌های ۱۰-۱۵ تایی زندگی می‌کنند. اعضای بزرگسال گله همیشه به خوبی از توله‌ها نگهداری می‌کنند. شیرها تنها گربه سانانی هستند که بصورت گروهی زندگی می‌کنند.
۲. غرش شیر به قدری بلند است که تا شعاع ۸ کیلومتری صدای آن شنیده می‌شود.
۳.در اکثر مواقع شکار به عهده شیرهای ماده است و شیر نر بیشتر وظیفه محافظت و مراقبت از اعضا و قلمرو گله را برعهده دارد.
۴.یک شیر نر روزانه به طور متوسط به ۷ کیلوگرم گوشت احتیاج دارد. این در حالی است که شیر ماده روزانه به ۵ کیلوگرم گوشت نیاز دارد.
۵.عمر شیرها در حیات وحش بین ۱۲ تا ۱۶ سال است، اما شیرهایی که در باغ وحش‌ها نگهداری می‌شوند تا ۲۵ سال عمر می‌کنند.
۶.حدود ۵۰-۶۰% از غذای گله گاهی اوقات از طریق شیرهای نر تامین می‌شود.این شیرها از سایر حیوانات شکارچی متنفرند و معمولا آنها را شکار می‌کنند.
۷.آهو، گورخر، کَل، بوفالو و فیل به این دلیل که اندازه بزرگی دارند غذای اصلی یک گله شیر را تشکیل می‌دهند. البته زمانی که شکار خوبی پیدا نشود شیرها به کفتارها، کرکس‌ها و سایر حیوانات لاشه‌خوار نیز حمله می‌کنند.
۸.شیرهای ماده تقریبا در مدت زمان ۲ سال، دو سوم از رشد خود را انجام داده اند. این شیرها نسبت به شیرهای نر شکارچی‌های بهتری هستند.
۹. حداکثر سرعتی که یک شیر بصورت میانگین به آن می رسد ۸۱ کیلومتر در ساعت است. البته این گونه جانوری استقامت زیادی ندارند و تنها در مسافت‌های کوتاه می‌توانند با سرعت بالا بدوند.
۱۰.وزن شیرهای بالغ نر بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ کیلوگرم، و وزن شیرهای ماده بین ۱۲۰ تا ۱۸۲ کیلوگرم است.
منبع: آخرین خبر

(۲۷۶۴)