حمله بیرحمانه نهنگ‌های قاتل به وال بالنی | فیلم

نهنگ قاتل که به آن نهنگ اورکا Orca گفته میشود، نوعی نهنگ است که در اصل به خانواده ی دلفین های اقیانوس تعلق دارد و بزرگترین جاندار در میان دلفین سانان به شمار میرود. اغلب نهنگ های قاتل در همه ی اقیانوس ها و دریاها دیده می شوند، از آبهای یخ زده ی قطب شمالی و مناطق سرد قطب جنوب گرفته تا آبهای گرمسیری و استوائی. نهنگ های قاتل سیستم غذایی متنوعی دارند، با این حال بعضی گروه‌ها تنها به دنبال یک نوع شکار می‌روند. بعضی از آنها فقط از ماهی های کوچک تغذیه می کنند، درحالیکه برخی دیگر پستانداران دریایی مانند شیر دریایی، فوک، و حتی نهنگ ها و کوسه های بزرگ را شکار می کنند.نهنگ های قاتل از جمله پایدارترین انواع گونه های جانوری هستند و روش های پیچیده ای از شکار و رفتارهای صوتی منحصر به فردی دارند.

نهنگ‌های قاتل بسیار اجتماعی‌اند؛ بعضی دسته‌های آن‌ها دارای خانواده‌های مادرنهاد هستند و توانایی سازگاری با هر نوع اقلیم سرد و یا گرم را دارند.نهنگ های قاتل توانایی تقلید از یکدیگر را دارند و اغلب مهارت های خود را از این راه یاد می گیرند.نهنگ‌های قاتل ماده در نزدیکی سن ۱۵ سالگی به بلوغ می‌رسند. مدت زمان بارداری میان ۱۵ تا ۱۸ ماه است.نهنگ های قاتل شکارچیان ماهری هستند، دیده شده است که نهنگ قاتلی با بیرون آوردن غذای درون معده خود و پخش آن در سطح آب، مرغان دریایی را به محل کشانده و سپس به شکار آن‌ها پرداخته است.به نظر می رسد بزرگترین جمعیت نهنگ های قاتل در آب های اطراف قطب شمال زندگی می کنند.با آب شدن تدریجی یخ های این منطقه از کره ی زمین نهنگ های قاتل بیش از پیش به مناطق شمالی قطب رفت و آمد می کنند.نهنگ‌های قاتل در جستجوی شکار، بعضی اوقات به درون رودخانه‌ها نیز می‌روند.نهنگ‌های قاتل دارای دومین مغز سنگین در میان پستانداران دریایی هستند و قابلیت آموزش و یادگیری دارند.

نهنگ‌های قاتل تاکنون انسان ها را در شکار نهنگ‌های دیگر کمک کرده‌اند. برای مثال در استرالیا دیده شد که در آن نهنگ‌های قاتل با کشاندن نهنگ‌ها به منطقه‌ای خلیجی در ازای کمک به شکارچیان در به دام انداختن آن‌ها، زبان و لب‌های نهنگ‌های شکار شده را به عنوان دستمزد دریافت می‌کردند، که به این فرآیند “قانون زبان” گفته میشد.بیشترین تراکم نهنگ‌های قاتل در جهان، در مناطق شمال شرقی اقیانوس اطلس در کناره‌های نروژ و شمال اقیانوس آرام و خلیج آلاسکا و نیز اقیانوس منجمد جنوبی وجود دارد.

منبع: برترینها

(۱۷۶۴)