روش‌های شکار در شکارچیان مختلف حیات وحش |‌ فیلم

ساختار اجتماعی کفتارها بسیار خشک و سلسله مراتبی است و ماده ها همواره بر نرها برتری و تفوق دارند.در میان شکارچیان حیات وحش کفتارها به طرز منحصر به فردی خود را وقف توله‌هایشان می‌کنند.کفتارهای ماده به مدت ۱۸ ماه به توله های خود شیر می‌دهند یعنی تقریبا تا زمانی که توله‌ها به رشد کامل رسیده‌اند. رتبه کفتار ماده در میان گله می‌تواند آینده توله‌هایش را رقم بزند و به کلی آن را تحت تاثیر قرار دهد.

همواره میان شیرها و کفتارها بر سر لاشه شکار و تداخل قلمرو درگیری و نزاع وجود دارد و تبدیل به یک دشمنی همیشگی شده است.هر دوی این شکارچیان به دنبال فرصتی هستند تا شکار دیگری را تصاحب کنند.شیرها شکارچیانی بسیار فرصت طلب هستند و اگر نگوییم بیشتر، حداقل به اندازه ی کفتارها به دنبال شکار آماده و تصاحب زحمت دیگرانند.

سگ‌های وحشی آفریقایی از قلمرو شیرها دوری می‌کنند نه تنها به این دلیل که شیر شکارچی غالب است و به راحتی می‌‍تواند شکار سگ وحشی را تصاحب کند بلکه فراوانی شکار نیز در محدوده خارج از قلمرو شیرها بیشتر است.سگ های وحشی از جمله موفق ترین شکارچیان گروهی در حیات وحشند.بسته به اینکه در چه محیطی قرار بگیرند، تعداد شکارهای موفق آنها بیش از دو برابر شکارچی غالب یعنی شیرها است.آنها این قابلیت را دارند که شکارهای با جثه‌ای دو برابر یک سگ وحشی را به راحتی شکار کنند.سگ‌های وحشی و شغال‌ها غذای نیمه هضم شده خود را به دهان برمی‌گرداند و با آن توله‌های خود را تغذیه می‌کنند.

به عنوان یک حیوان شکارچی، یوزپلنگ‌ها موفق‌ترین گربه‌سان در زمین‌گیر کردن و کشتن شکار هستند به گونه‌ای که از هر دو تلاش در یکی موفق می‌شوند.البته این بدان معنی نیست که هربار موفق به خوردن آن نیز می‌شوند.در میان گربه ‌های بزرگ، چیتاها کوچکترین جثه را دارند و لذا به راحتی توسط حیوانات دیگر مانند کفتارها از شکارشان رانده می‌شوند.

پلنگ‌ها به صورت فردی زندگی می‌کنند و از قلمرو خود در مقابل سایر پلنگ‌ها حفاظت می‌کنند و تنها برای جفت‌گیری با هم هستند و وارد محدوده یکدیگر می‌شوند.پاهای عقب پلنگ بسیار قدرتمند هستند و پلنگ به کمک آنها به راحتی می‌تواند شکار خود را به بالای درخت انتقال دهد.پلنگ تواناترین گربه در بالارفتن از درخت‌هاست و از این قابلیت خود بسیار بهره می‌برد.

 

(۱۱۳۰)


1,130
بازدیدها