دانستنی هایی درباره زندگی و تولیدمثل شیرها و چیتاها | فیلم

در بوتسوانا در فصل بارانی سال در اواخر تابستان بارش‌های پیاپی باران رخ می‌دهد که اوج آن از نوامبر(اواسط آبان) تا فوریه(اواسط بهمن)  است.میانگین ریزش‌های جوی در این بازه حدودا به ۳۳ تا ۵۰ سانتی متر می‌رسد.در این بازه بارانی سال گورخرها از باریکه “کاپریوی” در نامیبیا به پارک ملی حیات وحش “ژای پن” در بوتسوانا مهاجرت می‌کنند.این سفر ۴۸۰ کیلومتری طولانی‌ترین مسیر مهاجرتی پستانداران در آفریقا محسوب می‌شود.

شیرهای نر در پارک ملی ژای پن قلمروی به وسعت ۱۸۰۰ کیلومتر مربع را پوشش می‌دهند. در این میان شیرهای ماده، نرهایی با یال تیره تر را ترجیح می‌دهند چرا که توله های این شیرها عمر بیشتری دارند و این امر به دلیل اینست که تیم‌های سرپرست که شامل نرهای سیاه یال می‌شوند توان بیشتری برای حفظ قلمرو خود و برقرار امنیت آن در مقابل نرهای مهاجم دارند و بنابراین توله‌ها از امنیت بیشتری برخوردار می‌شوند.در محیط زیست طبیعی شیرها، مهمترین عامل مرگ و میر این حیوانات خودشان هستند.

چیتاها اگر در نزدیکی خود صدای شیری را بشنوند به سرعت از آن محدوده دور شده و دست از شکار در آن برمی‌دارند چراکه شیر برای آنها و توله‌هایشان تهدید بزرگی محسوب می‌شود.تعداد بسیار کمی از توله‌های چیتاها به مرحله بلوغ و فرزندآوری می‌رسند.در دشت‌های سرنگتی از هر ۲۰ توله یکی و در کالاهاری از هر ۳ توله یکی زنده مانده و به تولیدمثل می‌رسند.کمتر از ۱۰ درصد موارد شکار چیتا را حیوانات بالغ تشکیل می‌دهند.آنها شکار خود را عمدتا از میان بره‌ها، کوچکترها و آنتلوپ‌های نر پیر که توان فرار ندارند انتخاب می‌کنند.

انگشت شست پنجه چیتا ،که مشابه آن را در گربه‌ها و سگ‌ها می‌توان دید،به اندازه سرعت خیره‌کننده‌اش در توامندی او برای شکار طعمه تاثیرگذار است.تا زمانی که شکار مورد نظر چیتا شرع به فرار نکند چیتا نیز اقدام به حمله و تعقیبش نمی‌کند لذا لو نرفتن کمین آنها در زمان حمله نقطه کلیدی روش شکار آنهاست.

 

(۳۱۵)


315
بازدیدها

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>