زندگی شبانه کرگدن‌ها را تماشا کنید | فیلم

کرگدن‌ها جزو آن دسته از حیواناتی هستند که به دلیل ظاهر نسبتا خشنی که دارند، به کار بردن الفاظی همچون «بامزه» یا «دوست‌داشتنی» به هیچ وجه در مورد آن‌ها صدق نمی‌کند. دلیل این ظاهر خشن، پوست خاکستری و ضخیم کرگدن‌ها است که همانند یک زره قرون وسطایی بدن این جانوران را پوشانده و آن‌ها را به موجودی خشن و خطرناک شبیه کرده است. با تمامی این اوصاف، این هیولاهای ماقبل تاریخی (که از بیست میلیون سال پیش بر روی این کره خاکی پرسه می‌زدند) همیشه یکی از دلایل اصلی برای استقبال مردم از سافاری بوده‌اند. در حقیقت کرگدن‌ها در آفریقا در کنار فیل آفریقایی، شیر آفریقایی، پلنگ آفریقایی و بوفالو پنج حیوان برتر این قاره را تشکیل می‌دهند. قطعا دیدن کرگدن‌ها آن هم در دل حیات وحش آرزوی بسیاری از گردشگران حیات وحش است.

کرگدن‌ها در آسیا که شامل هند، نپال و اندوزی است و همچنین در سرتاسر آفریقا یافت می‌شوند.کرگدن‌ها به صورت کلی پنج گونه هستند اما از نظر تاریخی گونه‌های بیشتری بوده‌اند که منقرض شده‌اند. آفریقا دو نوع از کرگدن‌ها را دارد: کرگدن سیاه و کرگدن سفید اما آسیا سه گونه از کرگدن‌ها را در خود جای داده است: کرگدن تک شاخ، کرگدن سوماترایی و کرگدن جوان.

از آغاز قرن بیستم در حالی که تعداد کرگدن‌ها در سراسر جهان بیش از نیم میلیون بود، در حال حاضر به دلیل شکار غیر مجاز تعداد آن‌ها تنها کمتر از ۳۰,۰۰۰ عدد است و گونه‌ای در خطر محسوب می‌شوند.بنا بر اطلاعات نهاد «نجات کرگدن‌ها» تعداد کرگدن‌ها به صورت گونه‌ای به این شکل است: کرگدن سیاه ۵,۰۴۲ عدد، کرگدن سفید ۱۹,۶۸۲ عدد، کرگدن تک شاخ ۳,۵۰۰ عدد، کرگدن سوماترایی ۱۰۰ عدد و کرگدن جوان ۵۸ عدد.

در حال حاضر کرگدن‌ها در یکی از خطرناک‌ترین دوره‌های زندگی خود به سر می‌برند. از آغاز قرن بیستم در حالی که تعداد کرگدن‌ها در آفریقا و آسیا بیش از نیم میلیون بود، به دلیل شکار غیر مجاز تعداد آن‌ها تنها به ۲۹,۰۰۰ عدد رسید و این تنها خبر بد در مورد کرگدن‌ها نیست!خبر بد بعدی این است که بعضی از گونه‌های خاص کرگدن‌ها در خطر بیشتری قرار دارند؛ به عنوان مقال کرگدن‌های سفید، که شکار غیر قانونی آن‌ها در دهه نود به دلیل محبوبیت شاخشان در آسیا تعداد آن‌ها را هم اکنون به ۲۰,۰۰۰ عدد رسانده است.

منبع: کجارو

(۱۴۹)