بارش شدید باران و طوفان گرد و خاک در نیکشهر استان سیستان و بلوچستان + فیلم

بارش شدید باران به همراه طوفان گرد و خاک در نیکشهر استان سیستان و بلوچستان

فرماندار شهرستان مرزی هیرمند در شمال سیستان و بلوچستان گفت: طوفان شن همراه با گرد و غبار شدید امروز/ یکشنبه/ تعدادی از مدارس این شهرستان را به تعطیلی کشاند.

محمدعلی پیری اظهار داشت: به علت وزش طوفان شن و گرد و خاک و افزایش غلظت ذرات معلق در هوای شهرستان هیرمند امروز برخی از مدارس این شهرستان تعطیل شد.

وی افزود: نیروهای امدادی همزمان با بروز وزش باد شدید همراه با گرد و خاک در برخی نقاط مستعد طوفان در حال خدمات رسانی به مردم این شهرستان هستند.

نظربارانی جمعیت رئیس هلال احمر هیرمند نیز گفت: نیروهای امدادی این نهاد در قالب ۶ تیم با ۲۵ امداد گر با توزیع سبد غذایی و ماسک در حال خدمات رسانی به مردم ۱۸ روستای گرفتار در طوفان این شهرستان هستند.

شهرستان هیرمند واقع در ۲۴۰ کیلومتری شمال زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان، هم مرز با کشور افغانستان است.

کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: وزش طوفان میزان غلظت ذرات معلق در هوای شمال استان (زابل، هیرمند، زهک، نیمروز و هامون) را در شبانه روز گذشته به ۱۸ برابر حد مجاز و ۶ برابر حد بحرانی رساند.

علی ملاشاهی میزان مجاز ذرات معلق در هوا را ۱۵۰ میکرو گرم بر متر مکعب عنوان کرد و اظهار داشت: غلظت ذرات معلق در هوای منطقه سیستان واقع در شمال استان سیستان و بلوچستان در این مدت به ۲ هزار و ۷۸۰ میکرو گرم بر متر مکعب گزارش شده است.

وی ادامه داد: در این مدت سرعت وزش باد در سیستان به ۸۶ کیلومتر بر ساعت رسید که مشکلات زیادی را برای مردم منطقه به همراه داشت.

وی تصریح کرد: وزش باد شدید همراه با گرد و خاک در برخی نقاط مستعد توفان در سیستان تا فردا تداوم دارد.

بادهای موسمی ۱۲۰ روزه سیستان با خشک شدن تالاب بین المللی هامون به حدود ۱۶۰ تا ۱۸۰ روز در سال افزایش پیدا کرده و گرد و غبار ناشی از آن نیز معضل بزرگی برای مردم شمال و مرکز استان شده است.

سیستان با پنج شهرستان زابل، زهک، هامون، هیرمند و نیمروز در شمال سیستان و بلوچستان واقع شده است.

(۶۴۱)


641
بازدیدها